Droga ropa pomaga Orlenowi

Sebastian Gawłowski
08-04-2002, 00:00

Wtrakcie piątkowych notowań, mocno ostatnio przeceniane, walory największych spółek zanotowały wyraźne zwyżki. W kręgu zainteresowań inwestorów znalazły się również rafineryjne walory PKN Orlen, na których notowania pozytywnie wpływa sytuacja na światowych rynkach surowcowych.

Poziom notowań ropy naftowej nareszcie sprzyja zarówno kursowi, jak i rezultatom płockiego koncernu. Można być pewnym, że inwestorzy będą obecnie kupować papiery Orlenu licząc, że kwartalne wyniki spółki zanotują istotny progres m.in. dzięki wzrostowi marż rafineryjnych. Do poprawy zysków przyczyni się również stosowana przez koncern metoda wyceny zapasów, która negatywnie wpływa na wyniki w okresie spadku cen surowca. Obecnie koncern będzie mógł drożej sprzedawać zmagazynowane produkty.

Kurs PKN rósł momentami nawet ponad 1,5 proc. W porównaniu z poprzednią sesją, wyraźnie wzrosła aktywność inwestorów. Gracze są wyraźnie zmęczeni przedłużającym się marazmem, jednak aktualna koniunktura nakazuje daleko idącą ostrożność przy akumulowaniu walorów blue chipów.

W opinii zdecydowanej większości specjalistów, obecna wycena rynkowa rafineryjnych akcji stanowi okazję do kupna po bardzo atrakcyjnej cenie. PKN jest notowany z dużym dyskontem w porównaniu z raportami analitycznymi. Ostatnie spadki to przede wszystkim efekt rozczarowania stylem zmian we władzach koncernu i odreagowanie wzrostów, które wywołały zakupy walorów PKN przed ostatnim NWZA. Swoje zaangażowanie zmniejszali posiadacze GDR-ów, czyli głównie zachodni inwestorzy finansowi. W ocenie specjalistów, poprawa koniunktury skłoni ich do ponownego zainteresowania akcjami PKN. Jednocześnie zaznaczają, że styl zmian był kontrowersyjny, ale jedna z najbardziej perspektywicznych spółek na GPW unikła dzięki temu konfliktu i nie jest zawieszona w próżni.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Droga ropa pomaga Orlenowi