Droga ropa zaszkodziła indeksom na Wall Street

(Paweł Kubisiak)
20-06-2005, 22:15

Podobnie jak w Azji i Europie, również na amerykańskich giełdach o trendzie zdecydowała w poniedziałek ropa naftowa, której cena osiągnęła historyczny rekord. Jednak indeksy Wall Street zdołały obronić się przed głębszą korektą i zakończyły sesję prawie bez zmian.

Podobnie jak w Azji i Europie, również na amerykańskich giełdach o trendzie zdecydowała w poniedziałek ropa naftowa, której cena osiągnęła historyczny rekord. Jednak indeksy Wall Street zdołały obronić się przed głębszą korektą i zakończyły sesję prawie bez zmian.

Wzrosty kursów ropy naftowej obiegły cały świat – od Azji, poprzez Europę aż po USA i w ślad za nimi traciły indeksy giełdowe. Kurs baryłki ropy osiągnął na nowojorskiej giełdzie paliw NYMEX historyczny rekord 59,52 dolara. Zbliżenie się cen surowca do psychologicznej bariery 60 dolarów za baryłkę, wywołało wyprzedaż akcji, gdyż inwestorzy niepokoją się o przyszłe wyniki finansowe spółek. Droga ropa oznacza wzrost kosztów energii i transportu oraz skutkuje spadkiem wydatków konsumenckich.

Wśród amerykańskich blue chipów spadkom przewodził  Boeing tracąc ponad 1 proc. Kanadyjskie linie lotnicze Air Canada zadały koncernowi lotniczemu cios w plecy wycofując swoje zamówienie warte 6 mld dolarów.

Z kolei liderem po stronie wzrostów był Cablevision Systems, który zyskał blisko 20 proc.  Operator telewizji kablowej cieszył się dużym popytem po informacji, że rodzina, która obecnie ma 71 proc. głosów na walnym spółki zamierza przeznaczyć 8 mld dolarów na wykupienie reszty akcji. Proponowana cena jest o 25 proc. wyższa od wyceny rynkowej z piątkowego zamknięcia.

Na niewielkim plusie zakończył notowania amerykański gigant, koncern General Motors. To rezultat podwyższenia ze „sprzedaj” do „neutralnie” rekomendacji przez Bank of America Securities. Taka sama decyzja nie wzmocniła jednak wyceny, głównego konkurenta, koncernu Ford Motors.

Nie kończą się doniesienia o kolejnych planach fuzji i przejęć. W sektorze handlowym szykuje się przejęcie TD Waterhouse przez Ameritrade, szacowane na 3 mld dolarów, a w branży spożywczej największy na świecie producent ketchupów, Heinz odkupuje od grupy Danone spółkę HP Foods, specjalizująca się w produkcji sosów.

PK

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Droga ropa zaszkodziła indeksom na Wall Street