Drogę po kapitał trzeba zaplanować

Magdalena Krukowska
opublikowano: 05-07-2004, 00:00

Kredyt, wejście na giełdę czy venture capital? — odpowiedź na to pytanie może przesądzić o losach firmy.

Większość małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce cierpi na brak pieniędzy na rozwój. Obok kredytu bankowego, wyjściem jest szukanie kapitału poprzez upublicznienie akcji spółki lub sięgnięcie po ofertę jednego z funduszy venture capital. Tu jednak rodzi się pytanie, jakie rozwiązanie będzie dla firmy najlepsze. Jak się do tego przygotować? W takich przypadkach najlepiej skorzystać z usług firm doradczych. Dofinansowanie do takich usług można otrzymać z funduszu wsparcia Finansowanie dla wzrostu. Dofinansowanie obejmuje między innymi koszty przygotowania prospektu emisyjnego na giełdę, usług doradczych prowadzących do pozyskania inwestora strategicznego lub funduszu typu venture capital oraz przygotowania wniosku kredytowego, jeżeli potrzebne jest więcej niż jedno źródło finansowania.

Wejście do obrotu

W ramach programu można się ubiegać o zwrot części kosztów usług związanych z wprowadzeniem do obrotu publicznego akcji lub obligacji przedsiębiorstwa. Dotacja może więc dotyczyć koniecznego w tym przypadku badania sprawozdania finansowego przez biegłego rewidenta, przygotowania analiz i dokumentacji związanej z emisją akcji i obligacji oraz samego wprowadzenia ich do obrotu. Dofinansowaniu podlegają również usługi doradcze prowadzące do wprowadzenia akcji lub obligacji na rynek zamknięty.

Kapitał wysokiego ryzyka

Firmy, które chcą finansować swoją działalność poprzez fundusz typu venture capital, mogą starać się o dotację na skorzystanie z doradztwa finansowego, prawnego, podatkowego i technicznego. Dotację można dostać na zlecenie wykonania wyceny firmy, określenie ryzyka prawnego transakcji czy ekspertyzy technologicznej.

Inwestor strategiczny

Program Finansowanie dla wzrostu umożliwia ponadto uzyskanie dofinansowania usług doradczych niezbędnych do pozyskania inwestora strategicznego. Oprócz badania sprawozdania finansowego mogą one obejmować przygotowanie wszelkich analiz i dokumentów potrzebnych do znalezienia inwestora, czyli np. wyceny firmy albo oceny jej sytuacji finansowej i rynkowej. Dofinansowaniu podlega również zlecenie doradcom identyfikacji potencjalnych inwestorów i przeprowadzenia z nimi negocjacji.

Możliwości i ograniczenia

Istnieje możliwość złożenia kilku wniosków, ale łączna kwota wsparcia nie może być większa niż 15 tys. EUR. Doradcy powinni być akredytowani przez PARP. Nie ma wprawdzie ograniczeń długości realizowania działań objętych wsparciem, ale nie mogą one trwać dłużej niż do połowy lipca 2005 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Krukowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Fundusze unijne / Drogę po kapitał trzeba zaplanować