Drony pod kontrolą

opublikowano: 28-09-2016, 22:00

Technologie

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) testuje aplikację, która pozwoli użytkownikom dronów śledzić ich lot, a służbie ruchu lotniczego czuwać nad ich bezpieczeństwem. Rozwiązanie sprawdzane przez PAŻP przygotowała firma DroneRadar.

Aplikację może ściągnąć ze strony internetowej www.droneradar.eu na urządzenie mobilne każdy operator drona. Przed każdym lotem wystarczy się zarejestrować, podając imię, telefon kontaktowy, typ bezzałogowca, deklarowaną wysokość i czas lotu. Dzięki integracji aplikacji DroneRadar z systemami PAŻP kontrolerzy ruchu lotniczego i informatorzy służby informacji powietrznej będą mogli obserwować zarejestrowanego drona. Użytkownik dowie się dzięki temu, czy może nim bezpiecznie latać.

Michał Słojewski, kierownik służby informacji powietrznej PAŻP powiedział w rozmowie z PAP, że testy prowadzone przez kontrolerów agencji i informatorów służby informacji powietrznej we współpracy z pilotami dronów pozwolą sprawdzić narzędzie, które — jeśli zakończą się pomyślnie — ma umożliwić bezpośredni kontakt z zarejestrowanymi użytkownikami dronów i ułatwiać współpracę ze służbami ruchu lotniczego, w tym uzyskanie zgody na lot w przestrzeniach kontrolowanych.

Możliwość obserwacji dronów ma także pozwolić przekazanie ich operatorom informacji o innych użytkownikach przestrzeni powietrznej, w tym samolotach pasażerskich. Pełniąca obowiązki prezes PAŻP Magdalena Jaworska wskazała zaś, że Polska ma dosyć dobre regulacje, jeśli chodzi o drony, ale ten rynek szybko rośnie i agencja pracuje nad tym, by nie dochodziło do sytuacji, gdy pilot samolotu pasażerskiego informuje służby, że na jego wysokości przelotowej pojawił się dron. Dlatego PAŻP zgodziła się przetestować rozwiązanie, które może podnieść bezpieczeństwo wszystkich użytkowników przestrzeni powietrznej. System jest testowany nad Warszawą i Olsztynem oraz w okolicach lotnisk w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu i Krakowie. Ponieważ jednak są to tylko testy aplikacji, więc nadal obowiązują wszystkie dotychczasowe procedury zgłaszania lotu dronami w strefach kontrolowanych lotnisk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Staruchowicz

Polecane