Droższa ropa wspiera rubla

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 08-02-2021, 13:26

Do ponad dwutygodniowego maksimum wspięły się w poniedziałek notowania rosyjskiej waluty. Rubel umacnia się względem dolara i euro m.in. dzięki zwyżce wyceny ropy, głównego obok gazu towaru eksportowego Rosji, informuje Reuters.

fot. Bloomberg

W nowym tygodniu rosyjska waluta należy do jednych z najmocniejszych na rynkach wschodzących. Przed południem polskiego czasu rubel umacniał się o około 0,3 proc. względem dolara amerykańskiego schodząc do poziomu 74,42. To najniższy poziom w tej relacji do 22 stycznia.

Umocnienie względem euro jest jeszcze większa i sięgało 0,4 proc. do poziomu 89,55. W tym przypadku to najniższa wartość od 21 stycznia.

Tymczasem ropa zaczęła tydzień od kontynuacji zwyżki. Jej notowania podskoczyły o 1,4 proc. do poziomu 60,15 USD za baryłkę w przypadku benchmarkowej odmiany Brent osiągając ponad roczny szczyt.

O poprawie nastawienia inwestorów do rosyjskich aktywów, nawet mimo zawirowań politycznych związanych z wyrokiem kolonii karnej dla czołowego opozycjonisty Kremla, Aleksieja Nawalnego i możliwego nałożenia nowych sankcji, może świadczyć otwarcie długiej pozycji na rublu przez amerykański bank Morgan Stanley zarówno względem dolara, jak i euro. Stwierdził on, że ostatnie wydarzenia nie będą stanowić istotnego ryzyka dla perspektyw makroekonomicznych Rosji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane