Drugie podejście Lockheeda Martina

Katarzyna Kozińska
opublikowano: 27-01-2006, 00:00

W czerwcu wystartuje fundusz inwestycyjny powołany w ramach offsetu. Do nowych technologii będzie mógł dołożyć 30 mln USD.

Do wejścia na polski rynek szykuje się Horizonte Venture Management, austriacka grupa zarządzająca funduszami venture capital. Ma poprowadzić fundusz, którego powołanie w ramach umowy offsetowej z polskim rządem finansuje Lockheed Martin (LM), amerykański dostawca samolotów F-16.

Dla małych i większych

Fundusz prowadzony przez Horizonte ma zacząć działać przed końcem pierwszego półrocza. Będzie skupiony na sektorze nowych technologii.

— Fundusz wystartuje z kapitałem 5 mln USD. Gromadzenie środków jeszcze się nie skończyło. LM finansuje tylko stronę organizacyjną. Do połowy 2008 r. fundusz ma zebrać 30 mln USD, które zostaną zainwestowane w Polsce. Jest również zainteresowany pozyskaniem krajowych inwestycji finansowych — mówi Sylwester Janik, dyrektor do spraw rozwoju w Centrum Innowacji FIRE (CI FIRE), które także powstało w ramach offsetu, a działa przy Akceleratorze Technologii.

Fundusz będzie skupiony na obszarze nowych technologii. CI FIRE będzie uczestniczyło w wyszukiwaniu najlepszych projektów inwestycyjnych. Może także pomagać w przygotowaniu biznesplanów.

— Ten kapitał ma zasilać firmy startujące lub istniejące, ale we wczesnej fazie rozwoju. Widełki inwestycyjne mają być bardzo szerokie — od 100 tys. do kilku milionów USD — zapewnia dyrektor Janik.

Po falstarcie

To drugie podejście LM do uruchomienia funduszu. Projekt miał ruszyć w 2004 r., ale pierwsza wynajęta firma zarządzająca wycofała się i przygotowania trzeba było zacząć od początku. Sylwester Janik zapewnia, że ten okres w Polsce nie został zmarnowany.

— Centrum Innowacji wystartowało w 2004 r. Dziś znacznie lepiej znamy rynek, mamy za sobą kilka zrealizowanych przedsięwzięć. Uczestniczymy w pozyskiwaniu finansowania dla nowych projektów. Stworzyliśmy sieć krajowych inwestorów kapitałowych, współpracujemy z organizacjami business angels. Przede wszystkim jednak zajmujemy się transferem technologii z Polski do USA lub odwrotnie — mówi dyrektor Janik.

Centrum wyłoniło 40 polskich firm technologicznych zainteresowanych pozyskaniem amerykańskiego partnera, który pomoże w ich promocji na rynku USA.

— Są wśród nich rozwijające się firmy, ale także podmioty, które powstały we współpracy z nami: od pomysłu, przez założenie spółki, znalezienie inwestora finansowego, do znalezienia partnera w USA. Tak było w przypadku MedicAlgorithmics — mówi Sylwester Janik.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kozińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Drugie podejście Lockheeda Martina