Drugie życie Białej Tarnowskiej

opublikowano: 29-07-2018, 22:00

Małopolska rzeka odzyska naturalny bieg. Inwestycja ma kosztować 39,3 mln zł i zakończy się w 2020 r.

Biała Tarnowska to pierwsza polska rzeka objęta kompleksową renaturyzacją. Realizowany projekt zakłada poszerzenie i udrożnienie koryta oraz likwidację m.in. 15 betonowych stopni i jazów piętrzących wodę. Do tej pory ukończone zostały dwa elementy inwestycji — w Białej Niżnej i Bobowej. Na początku lipca władze gminy otworzyły przebudowany stopień ujęcia wody pitnej oraz zabezpieczony most i drogę prowadzącą na stadion sportowy.

PRZYWRACANIE NATURY: Za 39,3 mln zł Biała Tarnowska ma odzyskać naturalny bieg. Wykonawcy projektu liczą na zmniejszenie dolegliwości wezbrań wody oraz lepszą ochronę infrastruktury transportowej i komunalnej w sąsiedztwie koryta rzeki. Poprawi się również jej stan ekologiczny i funkcjonowanie ekosystemu.
Zobacz więcej

PRZYWRACANIE NATURY: Za 39,3 mln zł Biała Tarnowska ma odzyskać naturalny bieg. Wykonawcy projektu liczą na zmniejszenie dolegliwości wezbrań wody oraz lepszą ochronę infrastruktury transportowej i komunalnej w sąsiedztwie koryta rzeki. Poprawi się również jej stan ekologiczny i funkcjonowanie ekosystemu. Fot. ARC

— Stopień w Bobowej był najniżej położoną barierą migracji organizmów wodnych w korycie Białej Tarnowskiej. Wcześniej zabezpieczał dno rzeki przed erozją denną i utrzymywał poziom wody niezbędny do funkcjonowania położonego powyżej mostu ujęcia wody pitnej. Dzięki przebudowie brzegi i dno rzeki nadal są zabezpieczone przed erozją, zagwarantowany został poziom wody niezbędny do funkcjonowania grawitacyjnego ujęcia wody, ale dodatkowo zostało ustabilizowane dno rzeki pod mostem i zwiększony jego prześwit — tłumaczy Wacław Ligęza, burmistrz Bobowej.

Proces długi jak rzeka

Harmonogram prac pierwszego działania inwestycyjnego obejmie m.in. przebudowę progów chroniących przyczółki i filary mostu kolejowego, kaskady stopni wraz z ujściowym odcinkiem potoku Pławianka w Grybowie oraz przebudowę istniejącego stopnia i ujęcia wody pitnej wraz z budową komory monitoringu migracji ryb w Stróżach. Drugie działanie inwestycyjne dotyczyć będzie wykonania deflektorów brzegowych i dennych inicjujących procesy korytowe prowadzące do zwiększenia szerokości i pojemności koryta, wytworzenia tras zalewowych i stymulujące wzrost naturalnej retencji korytowej i dolinowej rzeki. Wszystkie prace mają zostać zakończone do końca 2020 r.

Korzyści dla wszystkich

Projekt o wartości 39,3 mln zł realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014- -2020 i w 85 proc. zostanie sfinansowany z Funduszu Spójności. Renaturyzacja rzeki Białej Tarnowskiej ma na celu przywrócenie ciągłości ekologicznej i stworzenie odpowiednich warunków środowiskowych dla powrotu wędrownych ryb dwuśrodowiskowych, takich jak łosoś atlantycki i troć wędrowna, oraz poprawę warunków bytowania cennych wędkarsko i przyrodniczo ryb: pstrąga, świnki, klenia, brzany, brzanki, głowacza i malutkiej różanki.

— Rzeka po zakończeniu projektu będzie wolniej i bezpieczniej odprowadzać wody powodziowe, zmniejszając dolegliwości wezbrań, a przebudowane stopnie i jazy będą lepiej chronić infrastrukturę transportową i komunalną w sąsiedztwie koryta rzeki. Poprawi się również stan ekologiczny i funkcjonowanie ekosystemu rzeki, a także zwiększy się jego odporność na zmiany klimatu — tłumaczy Marek Jelonek, kierownik projektu z PGW Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Dodał, że zastosowana konstrukcja, polegająca na ułożeniu klinowanych wzajemnie głazów, pozwoli rzece zaadaptować przebudowane budowle, wypełnić żwirem, mułem i pokryć roślinnością tak, że po kilku latach nie będzie już widać budowli, ale stworzony system będzie funkcjonował przez wiele lat.

OKIEM PRZEDSIĘBIORCY

Skorzysta lokalny biznes

MATEUSZ KALKOWSKI

Przewodnicywedkarscy.pl

Rewitalizacja rzeki to ogromna szansa na przywrócenia naturalnego rybostanu. Kraje na zachodzie Europy od dawna prowadzą takie prace. Wiele wybetonowanych rzek wróciło już do naturalnego ekosystemu, w Polsce to dopiero początek. Dzika rzeka cieszy bardziej niż betonowy kanał, który sprawia wiele problemów, od ryzyka powodzi zaczynając. Warto pamiętać, że rzeki, jeziora są doskonałym uzupełnieniem lokalnej bazy turystycznej. Jeśli, zgodnie z zapowiedziami, w Białej Tarnowskiej poprawi się rybostan, to z pewnością pojawią się także wędkarze, na czym finansowo zyska okolica — gospodarstwa agroturystyczne, gastronomia, sklepy i wiele innych podmiotów. Wędkarstwo to coraz większa gałąź ważnego dla gospodarki sektora turystycznego.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Patrycja Łuszczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy