Czytasz dzięki

Drugie życie dawnej poczty

opublikowano: 08-09-2019, 22:00

Kupione od Orange’a nieruchomości czeski inwestor planuje przeistoczyć w hotel, apartamenty i być może biura

Zeitgeist Asset Management kupił właśnie od Orange Polska kompleks sześciu budynków biurowo-mieszkalnych przy ulicach Nowogrodzkiej i św. Barbary w centrum Warszawy, a miesiąc wcześniej dawny budynek Poczty Głównej w Krakowie przy ul. Wielopole 2. Obie historyczne nieruchomości należały kiedyś do państwowej firmy Polska Poczta, Telegraf i Telefon i w obu do dziś działają pocztowe placówki. Czeski inwestor znany jest przede wszystkim z rewitalizowania historycznych budynków na cele mieszkaniowe i akademiki oraz zarządzania nimi na rzecz inwestorów instytucjonalnych i prywatnych — najwięcej takich obiektów posiada w stolicy Czech.

Na dachu ponadstuletniej budowli, która zamieni się w hotel,
planowany jest taras widokowy i podziemny parking.
Zobacz więcej

MATERIAŁ NA HOTEL:

Na dachu ponadstuletniej budowli, która zamieni się w hotel, planowany jest taras widokowy i podziemny parking. Fot. ARC

— W budynku Poczty Głównej przy ul. Wielopole 2 w Krakowie planujemy stworzyć hotel. Rozpoczęliśmy już konsultacje z miastem oraz konserwatorem zabytków, by poznać ich wytyczne i potrzeby. Kompleks Nowogrodzka-Św.Barbary natomiast to duży, wielofunkcyjny obiekt. Z pewnością przygotujemy tu apartamenty pod wynajem, ale rozważamy również hotel oraz część komercyjną, w tym biura. Planowanie rozpoczęliśmy niedawno, więc wszystkie opcje są jeszcze brane pod uwagę — mówi Peter Noack, współzałożyciel i dyrektor zarządzający Zeitgeist Asset Management.

W krakowskiej nieruchomości nadal będzie się mieścić siedziba Poczty Głównej, w przypadku hotelu wyzwaniem będzie budowa podziemnego parkingu. Inwestor myśli też o otwarciu na dachu tarasu widokowegodla mieszkańców miasta i turystów. Ze względu na zainstalowaną w obu nieruchomościach infrastrukturę telekomunikacyjną firmy Orange pierwsze prace budowlane inwestor będzie mógł rozpocząć w części budynków kompleksu przy Nowogrodzkiej dopiero w 2021 r., a w ostatnich — w 2026 r.

— Natomiast prace renowacyjne przy ul. Wielopole 2 rozpoczniemy najwcześniej w 2022 r. Obecnie trwają rozmowy o zagospodarowaniu wnętrz budynku, których większość jest pustostanem wymagającym kompletnego remontu. Do współpracy nad koncepcją została zaproszona krakowska filia pracowni architektonicznej Baumschlager Eberle Architekten pod kierownictwem Marka Dunikowskiego, znana i nagradzana za projekty wielu historycznych rewitalizacji — mówi Peter Noack.

Zeitgeist Asset Management działa w Polsce od 2016 r. i posiada już sześć nieruchomości w Warszawie i Krakowie. Jako pierwsze w Warszawie planuje otwarcie apartamentowca w rewitalizowanej kamienicy na przy ul. Wrzesińskiej 2 — prace budowlane ruszą w 2020 r., a pierwsi lokatorzy wprowadzą się w 2022 r. Również w 2020 r. ruszą prace remontowe w budynku biurowym przy ul. Solec 22, gdzie inwestor zaoferuje mieszkania dla studentów. Natomiast abytkowy budynek przy ul. Długiej 44/50, w którym zaplanowano apartamenty, czeka na wszystkie wymagane pozwolenia — obecnie trwają negocjacje z konserwatorem oraz miastem. W portfelu firmy jest jeszcze częściowo zabudowana działka przy ul. Cystersów w Krakowie, na której również powstaną mieszkania na wynajem.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

— O ile wiem, jesteśmy jedynym podmiotem w Polsce, który inwestuje w liczne budynki historyczne i jest przygotowany — zarówno pod względem organizacyjnym, jak też finansowym — na trudny proces pozyskiwania wymaganych zezwoleń. To ciężka praca, ale wiemy, jak to robić dzięki wieloletnim doświadczeniom na rynku czeskim. Mamy też komfort po stronie inwestorów, którzy dają nam czas i elastyczność, jeśli chodzi o zwrot z inwestycji — mówi Peter Noack.

Zeitgeist Asset Management ma też własną markę operatora mieszkań studenckich — Zeitraum, która obecnie zarządza czterema budynkami w Pradze. Peter Noack zapowiada, że wkrótce dołączą do nich dwa budynki w Warszawie oraz być może w Gdańsku. Na celowniku firmy są też inne polskie miasta.

OKIEM EKSPERTA

To nie tylko inwestor...

MAXIMILIAN MENDEL, dyrektor Działu Inwestycji Mieszkaniowych JLL

Rynek najmu mieszkań w Polsce istnieje już od dawna, ale jest bardzo rozdrobniony — są to głównie inwestorzy indywidualni wynajmujący zazwyczaj jeden lub kilka lokali. Dla inwestorów instytucjonalnych natomiast atrakcyjne są transakcje obejmujące całe budynki, bo łatwo nimi zarządzać. Na razie nie mamy takich portfeli mieszkań, jak w krajach zachodnich, gdzie inwestorzy kupują w jednej transakcji nawet kilkadziesiąt tysięcy lokali. Na polskim rynku dopiero od niedawna funkcjonują tacy gracze, jak Fundusz Mieszkań na Wynajem (BGK), Catella czy Resi4Rent, a na rynku mieszkań studenckich Student Depot, BaseCamp i Golub GetHouse. W sumie da się ich policzyć na palcach dwóch rąk. Pojawienie się Zeitgeist Asset Management, który jest nie tylko inwestorem, ale nie boi się brać na siebie części ryzyka deweloperskiego, czyni krajobraz tych inwestycji w Polsce ciekawszym. Rynek jest atrakcyjny — dziś w należących do inwestorów instytucjonalnych mieszkaniach na wynajem i prywatnych akademikach obłożenie może nie jest jeszcze 100 proc., ale zbliża się do tej wartości, a zainteresowanie kolejnych graczy jest bardzo duże.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane