Drukarnia pieniędzy ruszyła

AZ Finanse
opublikowano: 17-12-2008, 08:53

Początek handlu na giełdzie we wtorek był kopią wydarzeń poniedziałkowych.  WIG20 rósł, ale był to wzrost wyjątkowo niewielki. Nikt ewidentnie nie chciał wychodzić przed szereg i ujawniać swoich przed-świątecznych zamiarów. Sytuacja podobnie wyglądała na pozostałych europejskich parkietach. Nawet po publikacji indeksów PMI obrazujących rozwój gospodarki w strefie euro giełdy nie reagowały. Dane były znacznie poniżej 50  punktów, co wprost można tłumaczyć jako słabe perspektywy poprawy w nadchodzącym kwartale.

Następnie przez cztery godziny na naszym rynku zapanował całkowity spokój, a prawdziwy handel zaczął się dopiero po 14 kiedy byki z przytupem weszły na parkiet. Wszyscy rzucili się na akcje największych spółek, a druga linia (mWIG i sWIG) wciąż pozostają w niełasce. W końcówce najsilniej zyskiwały PKO BP i PEKAO rosnąc o 5 procent oraz KGHM, który zyskiwał ponad 4 procent w opozycji do spadku cen miedzi.

Pretekstem całej zwyżki była informacja z KNF, że rynek kontraktów terminowych jest w 40 procentach zdominowany przez jednego zachodniego gracza. Chodzi oczywiście o bank inwestycyjny JP Morgan, którego niedawne prognozy i rekomendacje dla Polski są ogólnie mówiąc niekorzystne. Tak aktywne zaangażowanie banku na rynku może interpretowane jako próba wygenerowania spadków i okazji do zarobku. Pozostali gracze przyjęli jednak strategię ucieczki do przodu i chcą obecnie znaleźć się jak najwyżej przed feralnym piątkiem, aby ewentualny spadek nie był tak bolesny.
WIG20 pchany na siłę w górę zakończył kolejny już dzień wzrostem o 2,6 procent i nawet całkiem solidnym obrotem. Reszta rynku wzrosła zaledwie o 0,5 procent.

Sesja w Stanach rozegrała się dopiero po posiedzeniu FOMC. Do tego czasu indeksy rosły ledwo o procent w oczekiwaniu na obniżkę stóp. Oczekiwano cięcia o 50 punktów, a okazało się że Ben Bernanke wcielił się w rolę Świętego Mikołaja i ogłosił obniżkę o 75 punktów a nawet więcej. Być może więcej, ponieważ po raz pierwszy w historii ogłoszono przedział stóp na 0-0,25 procent. W tym momencie USA mają najniższe stopy procentowe na świecie. Swoją decyzją przebiły nawet Japonię z ich odwiecznie małymi stopami (0,3 procent). Reakcja była jedna – rakietowe wzrosty. W ciągu godziny indeksom udało się wzbić na 5 proc. wzrosty gdzie zakończyły sesję. Najbardziej na decyzji skorzystał sektor finansowy, który notował wzrosty o 11 procent.

FOMC ogłosił również że to koniec obniżek stóp (przecież i tak już niżej się nie da), a kolejnym krokiem będzie wykup złych kredytów z rynku. To będzie wymagać olbrzymiej ilości pieniędzy. Setek miliardów dolarów, które za rok znajdą się w realnej gospodarce. Innymi słowy po obniżkach stóp w USA drukarnie pieniędzy ruszają pełną parą.

Dziś po tak optymistycznym zakończeniu w Stanach wzrosty na początku są pewne. Dopóki jednak WIG20 nie zamknie się powyżej 1930 punktów nie można będzie mówić o trwałej tendencji wzrostowej. Pamiętajmy też, że dziś kolejna odsłona walki JP Morgan kontra Polska drużyna narodowo-giełdowa. Zakończenie przez wszystkie nakładające się czynniki jest nieprzewidywalne, ale na pewno będzie ciekawe.

Paweł Cymcyk
Analityk
A-Z Finanse

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AZ Finanse

Polecane