Drzwi szerzej otwarte na eksport

opublikowano: 15-02-2018, 22:00

Pomorska spółka Porta, największy producent drzwi w Europie Środkowej, zwiększyła sprzedaż za granicę o 18 proc. — do ponad 109 mln zł.

92,5 mln zł z około 365 mln zł przychodów przyniósł w 2016 r. eksport spółce Porta KMI Poland, która jest numerem jeden na regionalnym rynku drzwi. Rok później z Bolszewa na Pomorzu za granicę trafiły produkty warte 109,2 mln zł.

PERSPEKTYWICZNE INWESTYCJE: Łukasz Luto, wiceprezes Porta KMI Poland, szacuje, że ostatnie inwestycje spółki przyniosą jej w ciągu najbliższych pięciu lat ok. 100 mln zł dodatkowego przychodu.
Zobacz więcej

PERSPEKTYWICZNE INWESTYCJE: Łukasz Luto, wiceprezes Porta KMI Poland, szacuje, że ostatnie inwestycje spółki przyniosą jej w ciągu najbliższych pięciu lat ok. 100 mln zł dodatkowego przychodu. Fot. ARC

— Nasz eksport we wszystkich kierunkach systematycznie rośnie, więc zwiększenie jego udziału w przychodach do 40 proc. w ciągu kilku lat wydaje się realne — mówi Łukasz Luto, wiceprezes Porty. Drzwi pomorskiego producenta są obecnie sprzedawane w 20 krajach, m.in. w Czechach, Bułgarii, na Słowacji i Węgrzech, na rynkach Europy Zachodniej, Wschodniej, a nawet w Azji, np. w Wietnamie.

— Umacniamy się na relatywnie nowych dla nas, ale niezwykle ważnych rynkach zachodnioeuropejskich. Mocno stawiamy też na rozwój na Ukrainie, Białorusi i w krajach bałtyckich, a także w Wietnamie, który jeszcze niedawno wydawał się kierunkiem egzotycznym, a obecnie planujemy uruchomienie tam kolejnych salonów. Po tych doświadczeniach śmielej wchodzimy też na bardziej odległe rynki — twierdzi Łukasz Luto.

Do takich krajów jak Francja, Wielka Brytania czy Niemcy firma wysyła zwykle drzwi przeznaczone dla odbiorców indywidualnych, a na rynkach wschodnich, w tym azjatyckich, realizuje zamówienia większych kontrahentów. W 2016 r. polski producent zainwestował 70 mln zł w nowe zakłady w Ełku (pełnię mocy fabryka osiągnęła w połowie zeszłego roku), a później rozpoczął kolejną, wartą prawie 50 mln zł, inwestycję — w nową linią produkcyjną w Bolszewie.

e4037212-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu