DT nie pójdzie na układ z Elektrimem

Tomasz Siemieniec
opublikowano: 21-01-2000, 00:00

DT nie pójdzie na układ z Elektrimem

DO SĄDU: Pokojowe próby rozwiązania sporu o PTC zawiodły. O tym, czy Elektrim, kierowany przez Barbarę Lundberg, utrzyma kontrolę nad operatorem Ery GSM zdecyduje sąd w Wiedniu. fot. G Kawecki

Na wczorajszym nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu wspólników Polskiej Telefonii Cyfrowej, Deutsche Telekom przedstawił swoje stanowisko w sprawie sporu o strukturę udziałów w operatorze sieci Era GSM. Jasno wynika z niego, że DT tanio skóry nie sprzeda i podtrzyma pozew złożony przeciwko Elektrimowi w sądzie arbitrażowym w Wiedniu. Przepadła ostatnia szansa na porozumienie między DT i Elektrimem.

Zdaniem szefów DT, Elektrim mija się z prawdą twierdząc, że jest właścicielem 51 proc. udziałów w PTC. Niemcy uważają, że polska spółka zignorowała prawo pierwszeństwa DeTeMobil do nabycia około 3 proc. akcji operatora i w sierpniu 1999 r. bezprawnie kupiła te udziały. Przedstawiciele DT twierdzą również, że Elektrim bezprawnie przeniósł udziały PTC do spółki Elektrim Telekomunikacja. Taki transfer miał miejsce w grudniu 1999 roku. Polska spółka nie uzyskała jednak na to — niezbędnej zdaniem Niemców — zgody rady nadzorczej PTC. Przedstawiciel DeTeMobil podczas posiedzenia rady zawetował taką uchwałę, tłumacząc to jej defektami prawnymi oraz niezgodnością ze statutem PTC.

— Ignorując sprzeciw, przedstawiciele Elektrimu zaakceptowali rejestrację Elektrimu Telekomunikacja jako udziałowca PTC — twierdzą przedstawiciele Deutsche Telekom.

Elektrim jest innego zdania. Szefowie polskiej spółki uważają, że przeniesienie udziałów PTC do ET w pełni odpowiadało zapisom umowy wspólników PTC, a członkowie rady nadzorczej tej spółki mieli obowiązek głosować za przyjęciem takiej uchwały. Fakt, że przdstawiciel DT głosował przeciwko, jest jednoznaczny — zdaniem Elektrimu — z naruszeniem umowy wspólników oraz obowiązku lojalności wynikającego z Art. 354 KC, który obliguje strony do wykonywania umowy w dobrej wierze i zgodnie z dobrymi obyczajami kupieckimi.

Elektrim zażądał od DT pod koniec grudnia 1999 r. . aby naprawiło naruszenie umowy wspólników i wyraził zgodę na przeniesienie udziałów PTC do ET. Wczoraj polska spółka poznała stanowisko Niemców w tej sprawie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Siemieniec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / DT nie pójdzie na układ z Elektrimem