Duńczycy wynagrodzeni za rekordowe długi

Będący jednym z najbardziej zadłużonych narodów na świecie Duńczycy już wkrótce będą mogli cieszyć się jednymi z najtańszych kredytów hipotecznych, uważa Danske Bank.

Zdaniem banku przeciętne oprocentowanie kredytów hipotecznych w Danii spadnie poniżej 2 proc., z obecnie notowanych 3 proc. Nie byłoby to zaskoczeniem, gdyby nie fakt, że tamtejsi konsumenci należą do najbardziej zadłużonych na świecie. Według danych OECD długi gospodarstw domowych to równowartość ich ponadtrzyletnich dochodów rozporządzalnych, co oznacza dwukrotnie wyższy współczynnik zadłużenia od obliczanego dla konsumentów amerykańskich.

- Do dalszych wzrostów cen obligacji hipotecznych wystarczy najmniejsza porcja niekorzystnych informacji z gospodarki [pogorszenie koniunktury powoduje spadek stóp procentowych na rynkach bezpiecznych aktywów – red.] – komentował Sune Mortensen, szef działu usług doradczych w firmie Nykredit, specjalizującej się w ubezpieczaniu obligacji opartych na kredytach hipotecznych.

Krajowy rynek kredytów hipotecznych okazał się w ostatnich latach odporny nawet na 20 proc. spadek cen nieruchomości, liczony od szczytu osiągniętego w 2007 r. Zdaniem specjalistów zapytanych przez Bloomberga przyczyna rynkowego spokoju to niskie zadłużenie budżetu centralnego. Duński dług publiczny sięga 45 proc. PKB, co oznacza ponad dwukrotnie niższą proporcję zadłużenia od przeciętnie obserwowanej w strefie euro.

- Niski dług publiczny uczynił Danię bezpiecznym schronieniem przed kryzysem w strefie euro i zakotwiczył większość stóp procentowych na rekordowo niskich poziomach, na jakich notowane są rentowności obligacji skarbowych – tłumaczy Bloomberg.

Indeks obligacji opartych na duńskich kredytach hipotecznych, tworzony przez  Nykredit, zyskał od 2008 r. 28 proc. Zwyżki notowań obligacji oznaczają spadki ich rentowności, czemu towarzyszą obniżki oprocentowania kredytów, na których są oparte.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane