Duża przecena na Wall Street

MD
opublikowano: 15-06-2011, 22:52

Na zamknięciu Dow Jones tracił 1,5 proc., a  S&P500 i Nasdaq po 1,7 proc. Dwóm ostatnim indeksom brakuje już mniej niż 1 proc. do tegorocznych minimów. Dow Jones spadł poniżej 12.000 pkt i ma najniższą wartość od 18 marca.

Wizja nadchodzącego spowolnienia gospodarczego w USA i bankructwa Grecji spowodowała największą przecenę na amerykańskich rynkach akcji od dwóch tygodni. Indeksy notują już stratę w tym tygodniu choć po dwóch jego pierwszych sesjach wydawało się, że uda się przerwać serię spadków trwająca już sześć tygodni. Środowe spadki były skutkiem doniesień z Europy, gdzie w związku z brakiem porozumienia członków eurolandu w sprawie pomocy dla Grecji coraz bardziej prawdopodobne  wydaje się ogłoszenie bankructwa przez ten kraj. Rozczarowały także dane makro. Indeks Empire State, który pokazuje aktywność przemysłu w regionie Nowego Jorku, spadł nieoczekiwanie do wartości ujemnej i jednocześnie najniższej od listopada. Produkcja przemysłowa wzrosła mniej niż oczekiwano. Najmocniej od lipca 2008 roku wzrosła tymczasem inflacja bazowa cen detalicznych. Doniesienia z Europy spowodowały osłabienie euro i umocnienie dolara. To z kolei osłabiło notowania surowców, m.in. ropy. Cena baryłki spadła o ok. 5 proc. Drożały tymczasem obligacje skarbowe USA. Rentowność benchmarkowych 10-latek spadła poniżej 3 proc.

Spadła wartość indeksów wszystkich 10 głównych segmentów S&P500. Najmocniej taniały spółki finansowe (2,3 proc.), z segmentu energii i materiałowe (po 2,2 proc.). Najmniejsze zniżki zanotowały tradycyjnie segmenty „defensywne”, teoretycznie bardziej odporne na pogorszenie koniunktury, czyli ochrony zdrowia i usług telekomunikacyjnych (po -1,3 proc.) oraz użyteczności publicznej (1,2 proc.). Na zamknięciu spadała wartość 486 spółek wchodzących w skład S&P500. Staniały wszystkie blue chipy tworzące średnią Dow Jones. Najmniejsze straty zanotowały koncern spożywczy Kraft Foods, McDonald’s – właściciel największej na świecie sieci fast food oraz gigant medialny Walt Disney Co. Najmocniej rynek przecenił koncern aluminiowy Alcoa, Bank of America oraz Home Depot, największą w USA sieć sklepów z artykułami budowlano-montażowymi. Możliwe, że w przypadku ostatniego z blue chipów to skutek wiadomości o spadku indeksu zaufania budowlańców (NAHB) do poziomu nie notowanego od września ubiegłego roku.
MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy