Duża zmienność na rynku jena

  • Marek Rogalski
opublikowano: 28-05-2013, 11:06

Poprawa nastrojów na japońskiej giełdzie stała się pretekstem do wyraźnego odreagowania wcześniejszego umocnienia jena.

Co ciekawe nie przeszkodziły w tym słowa doradcy premiera Japonii (Koichi Hamada), który stwierdził, że wycena jena jest blisko poziomu „optymalnego”, który zapewnia konkurencyjność gospodarki na poziomie sprzed kryzysu z 2008 r.

Jen stracił w ostatnich godzinach w konfiguracji do wszystkich walut. W przypadku USD/JPY udało się wyjść powyżej wskazywane okolice 102. To, czy pójdziemy w stronę 102,57 i go złamiemy (mocny opór na bazie szczytu z 24 maja b.r.) będzie zależeć od dalszego rozwoju wypadków na tokijskiej giełdzie – mocnym oporem dla Nikkei225 będą niewątpliwie okolice 14830-14880 pkt. widoczne na wykresie.

Wykres dzienny USD/JPY

Dolara wspierać też będą oczekiwania związane z publikacjami dzisiejszych danych makroekonomicznych z USA (o godz. 16:00 poznamy majowy indeks zaufania konsumentów Conference Board – oczekiwania mówią o wzroście do 71 pkt., ale rynek może oczekiwać lepszych odczytów w kontekście dość dobrego odczytu z Uniwersytetu Michigan w połowie maja), a także niepewność związana z sytuacją w strefie euro, oraz Chinach. Wprawdzie ostatnie dane z Eurolandu były lepsze, ale rynek nadal jest podzielony w kwestii tego, co zrobi 6 czerwca Europejski Bank Centralny. Zwłaszcza, że emocje podgrzała dzisiejsza wypowiedź członka ECB – Petera Praeta, którego zdaniem bank centralny wciąż ma możliwość obniżki stóp procentowych w celu wsparcia gospodarki, a także jest przygotowany na wprowadzenie ujemnej stopy od depozytów. Z kolei w temacie Chin kluczowe okażą się rządowe odczyty indeksu PMI, które poznamy w sobotę (te wyliczane przez Markit/HSBC narobiły w zeszły czwartek sporo zamieszania).

Wykres dzienny EUR/USD

Wykres EUR/USD pokazuje, że para ta zaczyna realizować scenariusz spadkowy opisywany wczoraj. Naruszenie wsparcia 1,2880-1,2900 otworzy drogę do testu strefy 1,2845-55, co może mieć miejsce jeszcze dzisiaj. Oporem są okolice 1,2930.© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski – Główny analityk walutowy DM BOŚ

Polecane