Duże firmy obeszły się smakiem

MIR
opublikowano: 01-12-2008, 00:00

Dofinansowanie inwestycji innowacyjnych objęło tylko małe i średnie firmy. Takie ustalono warunki podziału prawie 1,5 mld zł.

Dofinansowanie inwestycji innowacyjnych objęło tylko małe i średnie firmy. Takie ustalono warunki podziału prawie 1,5 mld zł.

Minimum 80 punktów należało uzyskać, aby otrzymać pieniądze z największego i najbardziej popularnego działania na inwestycje o dużym potencjale innowacyjności (4.4. Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka — PO IG). Był to jednak maksymalny pułap, jaki mogły osiągnąć duże firmy. Małe i średnie na starcie otrzymały 20 punktów — właśnie za wielkość.

Tak wysoko postawiona poprzeczka sprawiła, że w puli 123 wniosków w ramach dostępnej kwoty 1,47 mld zł są zaledwie trzy duże firmy. Przedstawiciele resortu rozwoju regionalnego uspokajają, że na działanie przeznaczyli dodatkowo 1 mld zł, a 20-25 proc. tej puli ma przypaść dużym.

— Przed startem programu ministerstwo i Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) informowały, że będą dwa budżety: dla małych i średnich oraz dużych firm. Dla tych ostatnich zgodnie z zapisami obowiązującymi w PO IG ma przypadać 30 proc. alokacji na lata 2007 -13 i taka alokacja miała obowiązywać także w tym konkursie — twierdzi Michał Turczyk, menedżer w zespole dotacji i ulg Deloitte.

Podkreśla, że była to informacja, która w przypadku wielu dużych firm decydowała o składaniu wniosku.

— Gdyby wcześniej poinformowano, że będzie wspólna lista, pewnie wiele firm nie zdecydowałoby się na wydawanie pieniędzy na przygotowanie wniosków — mówi Michał Turczyk.

Przedstawiciele dużych firm krytykują także zapowiedzi podziału dodatkowego 1 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MIR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu