Duże spadki na giełdach wzmacniają kurs jena

Dominika Barszcz
opublikowano: 16-01-2008, 00:00

Wtorkowa sesja przebiegała pod dyktando danych makroekonomicznych. Najpierw poznaliśmy inflację konsumentów w Wielkiej Brytanii. W skali roku wyniosła 2,1 proc. To powyżej celu inflacyjnego. Funt od rana rósł w siłę wobec dolara. Natomiast indeks ZEW, obrazujący nastroje w niemieckiej gospodarce, wyniósł - 41,6 pkt. To najniższy poziom od 15 lat.

Po południu poznaliśmy inflację w Polsce. Okazała się zgodna z prognozami. To ważny sygnał dla RPP, która musi zacieśnić politykę monetarną, aby utrzymać ceny w ryzach. Złoty nie zareagował na tę informację.

Dolar uległ osłabieniu do jena po publikacji niższej od spodziewanej inflacji oraz słabej sprzedaży detalicznej. Para USD/JPY spadła poniżej 107, osiągając minimum na 106,59. Spokojnie na wiadomości zza oceanu zareagował eurodolar. Nie udało mu się pokonać oporu na 1,493.

Dominika Barszcz

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dominika Barszcz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu