Duże zainteresowanie chińskim długiem

opublikowano: 29-06-2016, 10:07

Aukcja chińskich papierów dłużnych w Hongkongu cieszyła się sporym zainteresowaniem inwestorów, liczących na wyższe rentowności w porównaniu z konkurencyjnymi instrumentami, donosi Bloomberg.

Ministerstwo finansów znalazło chętnych na bony skarbowe o wartości 14 mld juanów (2,1 mld USD), wynika z danych zaprezentowanych przez Hong Kong Monetary Authority. Papiery o trzyletnim terminie wykupu (o wartości 7 mld juanów) uzyskały rentowność na poziomie 2,9 proc. wobec 2,56 proc. rentowności na rynku wtórnym w Szanghaju. Tymczasem w trakcie ostatniego przetargu tych papierów, który miał miejsce w listopadzie średnia rentowność wyniosła 3,1 proc.

Aukcja miała silne wsparcie ze strony popytu. Nie sądzę by juan znacząco się osłabił, co oznacza dodatkowy zysk z relatywnie wysokiej rentowności papierów – ocenia Becky Liu, strateg Standard Chartered z Hongkongu.

Według danych Bloomberga, zagraniczna sprzedaż obligacji juanowych w tym roku zmniejszyła się do 47 mld juanów, co stanowi około 1/3 całości ubiegłorocznej sprzedaży, która osiągnęła wartość 157,2 mld juanów. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane