Duży spadek cen na rynku złota

DI
opublikowano: 05-03-2012, 00:00

SUROWCE

MARTA PRUSIK

Mennica Polska

Wystąpienie Bena Bernankego, szefa Rezerwy Federalnej, przed komisją Izby Reprezentantów zachęciło niedźwiedzie do wkroczenia na światowe giełdy. Zapoczątkowało także duży spadek na rynku metali szlachetnych, w tym złota. Sprawozdanie zawiodło inwestorów, którzy spodziewali się dalszego luzowania polityki pieniężnej Stanów Zjednoczonych.

Środowe wystąpienie wpłynęło na nerwową wyprzedaż uchodzącego za bezpieczną przystań franka szwajcarskiego oraz kontraktów na złoto i srebro. Cena uncji żółtego kruszcu spadła w tym czasie o przeszło 100 USD. Po środowej, gwałtownej korekcie złoto zaczęło zyskiwać na wartości. Na koniec tygodnia cena uncji kruszcu liczona w dolarach amerykańskich wynosi 1715 USD za uncję.

Rynek polski podążał za światowym trendem. Spadek był jeszcze bardziej widoczny ze względu na tracącą na wartości walutę amerykańską. 1 marca cena uncji złota obniżyła się do 5300 zł za uncję. Obecnie kilogramowa sztaba złota w Mennicy Polskiej jest wyceniana na około 178 tys. złotych i jest o około 3,5 proc. tańsza w porównaniu z ceną z zeszłego tygodnia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane