Dwie nowe oferty business intelligence

Dwie nowe firmy ruszają z usługami SaaS. Zaoferują w tym modelu dwa systemy analityczne.

Dwie nowe firmy ruszają z usługami SaaS. Zaoferują w tym modelu dwa systemy analityczne.

Dwie nowe oferty business intelligence

Kamil Kosiński
opublikowano: 09-06-2010, 00:00

Dwie nowe firmy ruszają z usługami SaaS. Zaoferują w tym modelu dwa systemy analityczne.

Dwie nowe firmy ruszają z usługami SaaS. Zaoferują w tym modelu dwa systemy analityczne.

Warszawskie biuro rachunkowe Extor i raciborska spółka Controlling-Online rozpoczynają udostępnianie oprogramowania w modelu Software as a Service (SaaS), czyli takim, w którym użytkownik w zamian za okresowo wnoszony abonament otrzymuje dostep do aplikacji bez konieczności martwienia się o sprawy techniczne związane z jej utrzymaniem. W ofercie obu firm znajdzie się kanadyjski system business intelligence Prophix. Controlling-Online zaoferuje także podobne oprogramowanie duńskiej firmy Targit.

Przedstawicielem obu domów software’owych w Polsce jest gdyńska spółka Solemis Group.

— Działamy w modelu partnerskim. Nie świadczymy usług dla użytkowników końcowych, a oprogramowania anlitycznego nie udostępnia się w modelu SaaS na zasadzie przekazania samego loginu i hasła. Trzeba wcześniej przygotować model kontrolingowy dla konkretnej firmy, która ma go używać — tak Ryszard Sadowski, prezes Solemis Group, wyjaśnia, dlaczego ta firma sama nie zajęła się taką działalnością.

Pierwsze szczegóły

Szczegóły oferty usługodawcy dopiero tworzą. Wydaje się jednak, że propozycja Controlling-Online jest już bardziej konkretna. Spółka szacuje miesięczną opłatę abonamentową na 1 tys. zł netto od firmy i 200-300 zł za każdego pracującego użytkownika oprogramowania udostępnianego w modelu SaaS. Zakłada też podpisywanie z klientami 2-, 3-letnich kontraktów.

— Jestesmy elastyczni. Nie mamy standardowego podejścia. Ale standardowy cykl budżetowy to rok. Nieco dłuższe kontrakty wydają się więc racjonalnym podejściem — mówi Bartłomiej Sliwiński, prezes Controlling-Online.

Szef Extora jest bardziej enigmatyczny.

— Nad sposobem wyceny usług będziemy się dopiero zastanawiać. Nie chciałbym więc podawać cen. Uważam przy tym, że nie ma potrzeby wydłużania okresu obowiązywania umowy. Ale mogą to być umowy bezterminowe. Długie kontrakty mają sens tylko wtedy, gdy klient będzie chciał rozłożyć w czasie koszt wdrożenia poprzez rozbicie go na raty spłacane razem z abonamentem za samo utrzymanie systemu — zastrzega Rafał Strzelecki, prezes biura Rextor.

Jedyne, co jest na razie pewne w ofercie Extora, to właśnie to, że firma będzie osobno taryfikowała konfigurację systemu pod kątem potrzeb klienta i osobno naliczała opłatę za utrzymanie i udostępnianie systemu.

Skala outsourcingu

Przedstawiciele Solemis Group zapewniają, że korzystanie z aplikacji analitycznych w modelu SaaS będzie przypominało korzystanie z usług biura rachunkowego. Oprogramowanie będzie mogło być zasilane danymi bezpośrednio z aplikacji finansowo-księgowych zainstalowanych u dostawcy usługi lub poprzez okresowe aktualizacje danych czerpanych w systemów informatycznych pracujących w firmach, które dostawcom zewnętrznym zlecą wyłącznie outsourcing analityki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane