Dwie technologie mogą podbić świat

Jan Kaliński
opublikowano: 23-04-2007, 00:00

Pociąg pędzi 160 km na godzinę. Nie przeszkadza to pasażerom korzystać z szybkiego bezprzewodowego internetu. Dziś to niemożliwe. Ale za 10 lat...

Z internetu można korzystać nie tylko przy pomocy komputerów, ale także za pośrednictwem telefonów komórkowych. Do wyboru są dwie technologie HSDPA (High Speed Downlink Packet Access) i WiMAX (World Interoperability for Microwave Access). HSDPA wprowadzają operatorzy GSM. Technologia jest nazywana „telefonią 3.5G” i traktowana jako rozwinięcie telefonii trzeciej generacji (UMTS). Jest w ofercie wszystkich operatorów. Sieci komórkowe umożliwiają dziś transmisję danych z prędkością do 1,8 Mbit/s. W przyszłości możliwy jest nawet standard 28 Mbit/s. Na rynku pojawia się także coraz więcej telefonów obsługujących ten standard.

Natomiast WiMAX jest technologią szerokopasmowego bezprzewodowego dostępu do internetu, rozwinięciem popularnego Wi-Fi, które obsługuje dziś większość komputerów przenośnych. Wi-Fi sprawdzał się w domach i biurach — jego zasięg to 50, a maksymalnie 250 metrów. Możliwości WiMAX są znacznie większe. Już dziś zasięg może wynosić 50 km! Prędkość transmisji danych przy idealnych warunkach może wynieść aż 70 Mbit/s.

Ruchomy cel

Mobilna wersja WiMAX (standard 802.16e) jest w fazie certyfikacji i pierwsze komercyjne wersje systemu będą dostępne w drugiej połowie 2007 r.

— Ostatni rok to okres przechodzenia z fazy testów i certyfikacji do rozwiązań komercyjnych, wkrótce powszechnie dostępnych na rynku. W tym standardzie zagwarantowano mobilność, roaming i dużą pojemność sieci. Pojawienie się wsparcia dla transmisji głosu uczyni WiMAX pełnowartościowym standardem mobilnej komunikacji — opisuje Radosław Juszczak z Alcatel-Lucent Polska.

Zasięgiem nadajników WiMAX można pokryć powierzchnię całego miasta. Pierwszym, które zdecydowało się na takie rozwiązanie, była w sierpniu 2005 r. Bielsko-Biała. Zapewne w przyszłości nadajniki WiMAX pokryją całe terytorium Polski niczym maszty telefonii komórkowej. Hasło „Internet jest wszędzie” stanie się faktem.

— Dla kraju takiego jak Polska całkowite pokrycie terytorium zasięgiem usługi WiMAX wymagałoby instalacji około 500--1000 nowych nadajników na istniejących już stacjach bazowych GSM — twierdzi Mariusz Kochański, dyrektor działu systemów sieciowych i członek zarządu Veracomp.

WiMAX jak komórka

Taka ogromna inwestycja dałaby też jednak ogromne możliwości. Telefonia komórkowa straciłaby rację bytu.

Dostęp do internetu na całym świecie umożliwia darmowe rozmowy między użytkownikami programów takich jak Skype. Do niedawna korzystanie z komunikatora było za niewielką opłatą (około 10 groszy) możliwe jedynie za pośrednictwem komputera. Jednak od pewnego czasu na rynku dostępne są Skype Phony. Są to telefony obsługujące technologię Wi-Fi z zainstalowanym komunikatorem Skype. Użytkownik w zasięgu sieci bezprzewodowej może wykonywać połączenia telefoniczne przez internet za darmo lub prawie za darmo. Także producenci telefonów komórkowych stworzyli kilka modeli aparatów, które obsługują technologię Wi-Fi. W przyszłości będzie ich pewnie więcej. Taki telefon sam decyduje, przez jaką sieć będzie wykonywał połączenie (Wi-Fi czy GSM). Zawsze wybierze najtańszą.

Rozwinięcie mobilnej wersji WiMAX umożliwi wykorzystywanie jej niezależnie od miejsca, gdzie się przebywa i prędkości, z jaką się jedzie. HSDPA, choć jak na technologię GSM jest rewolucyjna, to wciąż oferuje łącza asynchroniczne — prędkość wysyłania danych jest dużo wolniejsza od ich odbierania. Na dłuższą metę HSDPA nie wytrzyma konkurencji, jeśli chodzi o przesył danych, inne rozwiązania będą szybsze.

— Wdrożenie WiMAX jako standardu do notebooków wydaje się pewne. W przypadku telefonów komórkowych ważna będzie energochłonność takiego rozwiązania. Zanim WiMAX będzie wbudowany w każdy nowy telefon komórkowy, musimy (podobnie jak w notebookach) przejść przez etap wbudowanego Wi-Fi — studzi jednak entuzjazm Mariusz Kochański.

Niemniej HDSPA pozostanie technologią nieodłącznie związaną z operatorami GSM, podczas gdy WiMAX jest technologia bardziej uniwersalną.

— Jedno jest pewne — niedługo kompletnie zaniknie to, co rozumiemy przez klasyczną telefonię. Będą jedynie sieci informatyczne, a to, że urządzenia nadawczo-odbiorcze będziemy z przyzwyczajenia nazywać telefonem, będzie jedynie kwestią semantyczną — podsumowuje Maciej Zachara z Qumak-Sekom.

Czy nadchodzi zmierzch?

Sieci komórkowe raczej nie przepadną, choć dziś bronią się przed nowym zagrożeniem, tworząc własne sieci Wi-Fi czy popularne Hot Spoty. Dzięki temu nie wypadną z gry — przynajmniej przez parę lat.

— Docelowo obie opisane technologie znajdą zastosowanie w sieciach telekomunikacyjnych wzajemnie się uzupełniając, a nie kanibalizując. Potencjalni abonenci, używający komunikatorów wyposażonych w modemy wielu standardów, często nie będą świadomi, poprzez jaką technologię są połączeni z siecią — opisuje Hanna Kozłowska z Siemensa.

Jednak taka symbioza nie będzie trwać zawsze. W dłuższej perspektywie jedna z technologii zostanie odesłana do lamusa.

— W miarę dojrzewania technologii nie wykluczam, że WiMAX może stać się konkurencją dla UMTS, jako platforma dla usług świadczonych przez operatorów GSM — twierdzi Mariusz Kochański.

— W początkowej fazie obie technologie będą się uzupełniać, ale z całą pewnością w pewnym momencie zaczną ze sobą współzawodniczyć. Wprowadzenie obu standardów do jednego urządzenia ma sens jedynie w okresie ich rozpowszechniania — np. brak zasięgu UMTS poza aglomeracjami miejskimi, gdzie WiMAX może być dostępny. W przypadku globalnej popularyzacji obu rozwiązań nie ma sensu podnosić kosztów urządzenia końcowego, stosując funkcjonalnie dublujące się technologie transmisji danych — opisuje Radosław Juszczak z Alcatel-Lucent Polska.

Przyszłość jest już dziś

W najbliższej przyszłości można się spodziewać dalszego rozwoju istniejących technologii. Współzawodnictwo między WiMAX a HSDPA dopiero się zaczyna, rynek terminali, zwłaszcza dla tej pierwszej technologii, jest jeszcze bardzo niedojrzały.

Pojawiają się kolejne wersje szybkiej transmisji pakietowej. Po HSDPA firmy zaczynają oferować HSUPA (High Speed Uplink Packet) — nazywane technologią 3.75G. Dalszy rozwój szybkiej transmisji pakietowej przyniesie jeszcze większe prędkości transmisji. Jednak wciąż będą to dużo wolniejsze łącza.

— Technologia WiMAX jest silnie wspierana przez czołowych graczy na rynku telekomunikacyjnym, co wkrótce zaowocuje jej dalszą ewolucją oraz upowszechnieniem się na rynku terminali, tak ważnym z punktu widzenia odbiorcy końcowego — twierdzi Radosław Juszczak.

Według Andrzeja Ochockiego, dyrektora biura usług szerokopasmowych PTC, operatora sieci Era GSM, barierami w rozwoju tej technologii są jednak: ograniczona oferta sprzętowa i trudności z zapewnieniem zasięgu wewnątrz budynków.

— WiMAX mógłby być uzupełnieniem sieci 3G/4G na obszarach, gdzie budowa sieci komórkowej nie jest uzasadniona ekonomicznie, czyli w mniejszych miejscowościach i na obszarach wiejskich. Przede wszystkim ze względu na swój duży zasięg nadajnika — dodaje Andrzej Ochocki.

Wizja pokrycia zasięgiem WiMAX całego terytorium Polski może się wydawać dość futurystyczna. Jednak faktem jest, że nadajniki już dziś są instalowane w miastach. n

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jan Kaliński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Dwie technologie mogą podbić świat