Dwie wielkie niewiadome

Adrian Boczkowski, Andrzej Stec
opublikowano: 01-10-2009, 11:32

Czekamy na prospekt emisyjny PKO BP i ... walne zgromadzenie PZU. Przypadek? Nie, bo w grę wchodzą miliardy i krzyżowe zakupy akcji państwowych gigantów. Szczegóły do godz. 19.00.

Dziś, czyli po czwartkowej sesji nastąpi odcięcie prawa poboru dla akcji PKO BP. Tymczasem druga pod względem wagi na GPW spółka nie opublikowała jeszcze prospektu emisyjnego. Choć prawo nie zmuszało PKO BP do publikacji dokumentu na kilka dni przed odjęciem pp, to dobre obyczaje i troska o akcjonariuszy – powinny. Wielu drobnych inwestorów, którzy nie wiedzą, co obecnie zrobić z akcjami banku – sprzedawać czy „wchodzić” w emisję. Dzwonią do redakcji i pytają: co robić?

Na próżno szukać informacji w sprawie prospektu w dziale relacji inwestorskich PKO BP. Lepiej jest już w biurze prasowym.
– PKO BP planuje ogłosić szczegóły transakcji do godz. 19 - mówi nam Marek Kłuciński, rzecznik PKO BP.

Tymczasem nieoficjalnie dowiedzieliśmy się od osoby z otoczenia zarządu PKO BP, że rynek może poznać prospekt banku faktycznie najwcześniej o godz. 19-20, ale niewykluczone jest również, że cenę emisyjną, liczbę akcji i rodzaje ryzyka poznamy dopiero około północy.

Co będzie zawierał prospekt emisyjny PKO? Dlaczego wciąż go nie upubliczniono? „PB” zarysowuje możliwy scenariusz. Może ma to związek z walnym zgromadzeniem akcjonariuszy PZU, które lada moment wznowi obrady i być może dojdzie do ugody między głównymi akcjonariuszami ubezpieczyciela - Skarbem Państwa i holenderskim Eureko. Przypadek? Być może.

My jednak nie wierzymy w przypadek. Zwłaszcza, kiedy w grę wchodzą miliardy złotych. Zakładamy więc, że prospekt emisyjny PKO, w którym powinny być dokładnie opisane cele megaemisji akcji, może zawierać informacje o akwizycji w ... akcje PZU. Jeśli tak rzeczywiście będzie, to państwowy bank mógłby pomóc rządowi rozwiązać spór z Eureko i odkupić od Holendrów chociaż część ich akcji PZU. Z drugiej strony  PZU teoretycznie mogłoby odkupić prawa poboru do nowych akcji PKO należące do skarbu państwa. Wtedy droga do stworzenia giganta finansowego na skalę europejska byłaby otwarta.

Zaznaczamy, że to tylko jeden z wielu możliwych scenariuszy, który może nie mieć nic wspólnego z rzeczywistością. Na rynku finansowym gorąco bowiem od spekulacji. Oto dowód:
„Na rynku coraz więcej zwolenników zyskuje pogląd, że Eureko nie będzie przewalutowywał części swojej dywidendy z PZU na rynku. Spekuluje się na temat objęcia przez grupę Eureko dalszych udziałów w BGŻ – czytamy w porannym komentarzu analityków BRE Banku.

Wszystko wyjaśni się po publikacji prospektu emisyjnego PKO już dzisiaj po południu.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adrian Boczkowski, Andrzej Stec

Polecane