Czytasz dzięki

Dwóch szefów Fed wierzy w post-epidemiczne odbicie

opublikowano: 27-03-2020, 17:01

Robert Kaplan i Raphael Bostic, dwóch prezesów regionalnych banków Rezerwy Federalnej wierzy, że gospodarka Stanów Zjednoczonych może silnie odbić się po zniesieniu ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa nałożonych na konsumentów i przedsiębiorstwa.

To jest kryzys zdrowia publicznego” i dlatego bardzo różni się od typowej recesji – uważa Raphael Bostic, kierujący oddziałem Fed z Atlanty. Dodał, że jest przekonany, ze gospodarka może solidnie się odbić, a niektóre niedobory, braki jakie da się teraz zauważyć, mogą „nie być tak złe”.

Wyświetl galerię [1/2]

Raphael Bostic

Bloomberg

Z kolei Robert Kaplan, szef Banku Rezerw Federalnych z Dallas podkreślił silne fundamenty amerykańskiej gospodarki i siłę narodu.

Byliśmy silni, zanim w to weszliśmy i wierzymy, że mamy wielką szansę, aby wyjść z tego jeszcze mocniejsi -  powiedział Kaplan.

Fed obniżył stopy procentowe prawie do zera i wpompował setki miliardów dolarów na rynki kredytowe, aby mieć pewność, że nadal będą funkcjonować i panować nad gospodarką. Obaj urzędnicy powiedzieli, że bank centralny nadal pracuje nad środkami mającymi pomóc przedsiębiorstwom z Main Street.

Kaplan oczekuje, że spadek PKB w drugim kwartale, w ujęciu rocznym, będzie „na poziomie z lat dwudziestych minionego wieku. Prognozuje, że bezrobocie osiągnie najwyższy poziom „od niskiej do średniej wartości z przedziału 10-20 proc. , po czym pod koniec roku powróci do około 7–8 proc..

Oficjel podkreślił dużą niepewność dotyczą tego, ile małych firm może przetrwać okres pandemii i jak chętnie konsumenci wrócą do wydatków.

Natomiast Bostic przekonywała w wywiadzie telewizyjnym, że trudno jest przewidzieć, jak zareaguje gospodarka w nadchodzących miesiącach. Stwierdził, że sami jego współpracownicy nie mogą dojść do porozumienia, czy powrót do „zdrowia” rozpocznie się w trzecim kwartale czy może dopiero w czwartym.

Wiele trajektorii zależeć będzie od tego, jak zajmiemy się kwestią zdrowia publicznego. To będzie jeden z decydujących elementów oprócz czasu w którym uda się zwalczyć epidemię – ocenia Bostic. 

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane