„Dwójka” wciąż spiera się z Heveliusem

Robert Grzeszczuk
opublikowano: 11-06-1999, 00:00

„Dwójka” wciąż spiera się z Heveliusem

NADZIEJA: Obecne efekty działalności funduszu, któremu przewodzi Krzysztof Żabiński, nie są zachęcające. Być może sytuację zmieni nowa firma zarządzająca.

W pierwszym kwartale tego roku pod względem zmiany wartości aktywów netto Drugi NFI znalazł się w piątce najlepszych funduszy. Duży wpływ na osiągnięcie takiej pozycji miało znaczne zredukowanie udziałów w portfelu mniejszościowym.

Po I kwartale tego roku wyniki Drugiego NFI plasują go w czołówce funduszy. Mimo że na dzień 31 marca „Dwójka” wykazała stratę netto sięgającą prawie 460 tys. zł, to była ona o ponad 90 proc. mniejsza niż w I kwartale Ő98. Na wynik ten wpłynęła przede wszystkim sprzedaż 17 pakietów mniejszościowych (w tym notowanych na GPW Huty Ferrum, Zakładów Płyt Wiórowych w Grajewie i Zakładów Garbarskich Skotan). Ich wartość w księgach rachunkowych funduszu wynosiła nieco ponad 6,1 mln zł, a zysk, jaki fundusz zrealizował na tych transakcjach, prawie 2,5 mln zł.

W I kwartale sprzedano udziały w spółkach wiodących: Fabryce Silników Elektrycznych Małej Mocy Silma oraz w Zielonogórskim Przedsiębiorstwie Instalacji Przemysłowych Zinstal, za kwotę 672,2 tys. zł. Tyle samo wyniósł zysk na tych transakcjach, z uwagi na odpis na trwałą utratę wartości tych firm.

Wciąż nie widać końca sporu, jaki wytoczył funduszowi były zarządca — konsorcjum Hevelius Management. Pod koniec stycznia sąd arbitrażowy przy KIG uznał za skuteczne wypowiedzenie umowy o zarządzanie majątkiem NFI. Odrzucił także zgłoszone przez Heveliusa żądanie zapłaty zadośćuczynienia za krzywdę. Przyznał jednak byłej firmie zarządzającej 907 tys. zł wynagrodzenia za kierowanie NFI w styczniu Ő97 oraz 2,8 mln zł odszkodowania.

Rada nadzorcza Drugiego NFI postanowiła zaskarżyć ten wyrok. Skarga trafiła do Sądu Okręgowego w Warszawie wraz z wnioskiem o wstrzymanie wykonania niekorzystnego dla funduszu orzeczenia. Jeśli i ten sąd utrzyma orzeczenie sądu arbitrażowego, fundusz będzie musiał zapłacić Hevelius Management 3,7 mln zł, powiększone o odsetki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Robert Grzeszczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / „Dwójka” wciąż spiera się z Heveliusem