Czytasz dzięki

Dymisja Czerwińskiej to niższy PIT

  • PAP
opublikowano: 30-05-2019, 06:58

Obniżenie podatku do 17 proc. dla wszystkich i rozszerzenie prawa do "PIT zero dla młodych" także na umowy o dzieło - taki będzie bezpośredni skutek odejścia minister finansów według informacji "Dziennika Gazety Prawnej".

Teresa Czerwińska
Zobacz więcej

Teresa Czerwińska fot. Marek Wiśniewski

Czwartkowy "DGP" od szefa Stałego Komitetu Rady Ministrów Jacka Sasina usłyszał, że zmiany w podatkach zostaną zrealizowane w wersji zapowiedzianej pierwotnie przez premiera Mateusza Morawieckiego. "A to oznacza, że wariant zmian zaproponowany w połowie kwietnia przez MF idzie do kosza" - twierdzi dziennik.

Według gazety najważniejszą konsekwencją tej sytuacji będą wyższe koszty. "Nawet w okrojonej wersji proponowanej przez Teresę Czerwińską wszystkie zmiany w PIT oznaczają ubytek w przyszłorocznych dochodach budżetu na poziomie 10 mld zł. W wersji zaproponowanej przez premiera uszczerbek w finansach publicznych będzie o kilka miliardów wyższy" - wyjaśnia "DGP".

Jak wskazuje, pomysł Teresy Czerwińskiej na zmiany w PIT tylko co do głównego kierunku był zbieżny z wcześniejszymi zapowiedziami premiera, ale istotnie różnił się w szczegółach. W wersji minister PIT nie zostałby obniżony z 18 do 17 proc., a wprowadzono by dodatkowy próg dochodów na poziomie 42 764 zł, do którego obowiązywałaby 17-proc. stawka.

Jedną z różnic jest też kwestia wprowadzenia zerowego PIT dla pracowników w wieku poniżej 26 lat. MF chciało objąć zerową stawką tylko umowy o pracę, a nie inne formy zatrudnienia, jak chciała kancelaria premiera. Trzecia istotna różnica to moment wejścia w życie nowych rozwiązań.

"Wstrzemięźliwość w opublikowaniu konkretnych projektów bierze się ze spekulacji o dymisji szefowej MF, które wróciły ze zdwojoną siłą po niedzielnych wyborach. Gdyby doszło do jej odejścia z resortu, wówczas wariantem bazowym byłby rozszerzony plan zmian w PIT" - konkluduje "DGP".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane