Dymisja w resorcie z bankami w tle

Na banki spadło wiele ciosów, ale ten od wiceministra finansów był szczególnie bolesny. Najbardziej dla niego.

„Kilka banków jest toksycznych i one upadną jeszcze w tym roku. To małe banki, od razu uspokajam, i nie będzie to zaburzało polskiego systemu finansowego” oraz „ta agonia może się przedłużyć o kilka miesięcy i nastąpić w 2017 r”. To nie wróżby Kasandry, ale fragment wypowiedzi Konrada Raczkowskiego, wiceministra finansów. Z relacji PAP wynika, że takie słowa padły na czwartkowym seminarium na SGH.

Konrad Raczkowski był jednym z pierwszych wiceministrów, którzy zasilili drużynę Pawła Szałamachy. Jednak stwierdzenie, że kilka banków nad Wisłą może upaść, było na tyle nieodpowiedzialne, że minister bez sentymentu złożył wniosek o jego odwołanie.
Zobacz więcej

DYMISJA ZA ZBYT DŁUGI JĘZYK:

Konrad Raczkowski był jednym z pierwszych wiceministrów, którzy zasilili drużynę Pawła Szałamachy. Jednak stwierdzenie, że kilka banków nad Wisłą może upaść, było na tyle nieodpowiedzialne, że minister bez sentymentu złożył wniosek o jego odwołanie. ARC

Paweł Szałamacha, minister finansów, natychmiast odciął się od tych ocen i uspokajał — sektor finansowy jest stabilny, a od wiceministra zażądał wyjaśnień. Pożar gasił także nadzór i zapewniał o mocnych fundamentach banków. Wyjaśnienia wiceministra, że jego słowa zostały wyrwane z kontekstu i dotyczyły przeszłości, nie przekonały Pawła Szałamachy i zamierza rozstać się z podwładnym. Pan minister podpisał i skierował do premier Beaty Szydło wniosek o odwołanie Konrada Raczkowskiego ze stanowiska wiceministra finansów — potwierdziło nam nieoficjalne informacje PAP biuro prasowe Ministerstwa Finansów (MF).

Beata Szydło przebywa na szczycie unijnych przywódców, więc nie rozpatrzyła jeszcze wniosku. To nie pierwsze kontrowersyjne wystąpienie wiceministra.Na słynnej sejmowej Komisji Finansów Publicznych, gdzie bankowcy tłumaczyli się posłom z podnoszenia opłat i marż, ostrzegał prezesów, że branie kredytów na książkę spółki matki może być traktowane jako próba obchodzenia nowej daniny od aktywów. Konrad Raczkowski nadzorował w MF departamenty związane z PIT, VAT, CIT i akcyzą, czyli daninami, w których MF chce walczyć z luką podatkową. To pod jego kierunkiem powstała strategia odbudowy dochodów budżetowych, która w samym resorcie finansów spotkała się w kilku punktach ze sceptycznym przyjęciem.

Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że do końca stycznia miała trafić pod obrady rządu, a do dzisiaj nie zyskała akceptacji kierownictwa resortufinansów. Nasi rozmówcy zapewniają, że ministerialne plany uszczelnienia systemu podatkowego są już zaawansowane i żaden projekt ustawy nie jest zagrożony. Teraz Paweł Szałamacha musi jednak znaleźć zastępcę. Pisaliśmy już na początku lutego, że intensywnie próbował namówić do pracy przy ul. Świętokrzyskiej Pawła Gruzę, udziałowca i członka zarządu firmy konsultingowej MRR, uznanego eksperta od VAT. Podobnie jak Konrad Raczkowski, doradzał przed wyborami PiS w sprawach gospodarczych. Po przyjściu do resortu miał przejąć od niego nadzór na departamentami podatkowymi.

— Rozmowy z Pawłem Gruzą wciąż się toczą — usłyszeliśmy nieoficjalnie w MF.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartek Godusławski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy