Dynamiczni liderzy z regionu łódzkiego

Dorota Wojnar
24-01-2008, 00:00

Pełna sala. Żywo reagująca, bo ostatnio w gospodarce wiele się dzieje. Taki przebieg miała gala Gazel Biznesu, która wczoraj odbyła się w Łodzi.

Pełna sala. Żywo reagująca, bo ostatnio w gospodarce wiele się dzieje. Taki przebieg miała gala Gazel Biznesu, która wczoraj odbyła się w Łodzi.

Regionalny lider, firma Elbis z Rogowca, jest Gazelą po raz pierwszy. A tym, co ją wyróżnia spośród wielu innych, jest jej struktura własnościowa — Elbis to przedsiębiorstwo państwowe. Jego zarządzający udowodnili, że taki podmiot też może zarabiać. I to niemałe pieniądze.

Energia, leki, szkło

Większość obrotów najszybciej rozwijającej się firmy regionu łódzkiego przynosi handel energią elektryczną.

— W tym celu stworzyliśmy internetową platformę obrotu energią. Dodatkowo, by wypełnić unijne prawo energetyczne, uruchomiliśmy również podobną platformę obrotu limitami CO2. W planach mamy też założenie plantacji biopaliwowych, na których chcemy uprawiać wierzbę energetyczną — tak o planach Elbisu mówi Tadeusz Banasiak, prezes firmy.

Oprócz zwycięskiego Elbisu tytułem Gazeli Biznesu w regionie łódzkim „PB” wyróżnił jeszcze 201 przedsiębiorstw. Kapitał drugiego w zestawieniu wojewódzkim — Aflofarm Fabryka Leków z Ksawerowa — jest w 100 proc. polski, a sama firma zajmuje szóstą pozycję na liście 250 rodzimych wytwórców leków i kosmetyków aptecznych. Trzecia na łódzkiej liście Gazel Biznesu jest ozorkowska firma Fassaden Glas Technik-Polska (FGT), rodzimy oddział międzynarodowego koncernu ze szwajcarskim kapitałem. Zajmuje się przetwarzaniem i uszlachetnianiem szkła. Firma ma młodą 150-osobową kadrę, a o jej rozwoju świadczy to, że wciąż szuka nowych pracowników.

Giełdowa zachęta

Zanim jednak przedstawiciele firm — Gazel wyszli na scenę Teatru Nowego w Łodzi, by odebrać pamiątkowe statuetki i dyplomy, wzięli udział w dyskusji na temat sposobów finansowania działalności.

Najwięcej emocji wśród przedsiębiorców wzbudził temat funduszy unijnych i niejednoznacznej definicji „innowacyjności”, która jest jednym z najważniejszych kryteriów przyznawania funduszy z budżetu UE.

Na sali znaleźli się przedstawiciele czterech spółek giełdowych i trzech, które na parkiet dopiero się wybierają.

— Rozumiem, że dziś chętnych nie ma zbyt wielu. Temat giełdy to jak rozmowa o sznurku w domu powieszonego. Namawiam jednak, by nie bać się wziąć spraw w swoje ręce — powiedział prof. Krzysztof Kompa, koordynator Szkoły Giełdowej w Warszawie, reprezentujący Giełdę Papierów Wartościowych.

„PB” uhonorował też Super-Gazele. Są to przedsiębiorstwa, które w zestawieniu goszczą najdłużej. Wyróżniono łódzkie firmy — Przedsiębiorstwo Robót Mostowych Mosty-Łódź, Spedycja Polska — Spedcont i Przedsiębiorstwo Inżynieryjno-Projektowego BinŻ z Bełchtowa.

— Taki tytuł cieszy, jednak prowadzenie biznesu to codzienna ciężka praca. Wtedy nie myśli się o nagrodach — mówi Włodzimierz Kluska, wiceprezes BinŻ.

Łódzkie spotkanie Gazel Biznesu patronatem objęli wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska oraz urzędy: Marszałkowski i Miasta.

Dorota Wojnar

Powierzchnia (w tys. km kw.) 18,2

Ludność (w mln — czerwiec 2007) 2,6

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw (w tys. zł — sierpień 2007) 2,4

Stopa bezrobocia (w proc. — wrzesień2007) 11,8

Zarejestrowani bezrobotni (w tys. — wrzesień 2007) 126,6

Mieszkania oddane do użytku (sierpień 2007) 379,0

PKB (w mld zł — 2006) 52,9

PKB na mieszkańca (w tys. zł — 2006) 20,4

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Wojnar

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / / Dynamiczni liderzy z regionu łódzkiego