Dyrektywy bez tajemnic: Procedura tranzytu

Mira Wszelaka
opublikowano: 25-09-2003, 00:00

Podstawa

Art. 55 wspólnotowego kodeksu celnego: Postanowienia artykułów 42 do 53 stosuje się od chwili, gdy towary niewspólnotowe, przewożone w ramach procedury tranzytu, osiągną miejsce przeznaczenia na obszarze celnym wspólnoty i zostaną przedstawione organom celnym zgodnie z przepisami regulującymi tranzyt.

Nadanie towarom przeznaczenia celnego odbywa się w kraju docelowym, a nie z chwilą przekroczenia granicy UE.

Towarom niewspólnotowym wprowadzanym na obszar celny Unii nie musi być nadawane przeznaczenie celne już z chwilą przekroczenia przez nie granicy wspólnoty. Intencją sprowadzającego może bowiem być nadanie towarom przeznaczenia celnego, w tym np. dopuszczenie do obrotu, dopiero w państwie przeznaczenia towarów.

Możliwość taką stwarza art. 55 wspólnotowego kodeksu celnego, na podstawie którego obowiązki podmiotu sprowadzającego towary objęte procedurą tranzytu są odsunięte w czasie do chwili przywozu do miejsca przeznaczenia na obszarze celnym wspólnoty. Podmiot sprowadzający te towary nadal ma obowiązek przewiezienia ich do wewnętrznego urzędu celnego lub w inne miejsce wyznaczone lub uznane przez organy celne. Przewóz towarów powinien odbywać się na trasie określonej przez organy celne.

Wszelkie czynności związane lub zmierzające do nadania towarom przeznaczenia celnego, takie jak przedstawienie ich organom celnym, zbadanie towarów czy ich czasowe składowanie odbywają się w urzędzie celnym, w państwie, w którym zakończeniu ulega procedura tranzytu towarów. Przedstawieniu towarów organom celnym w państwie przeznaczenia powinno towarzyszyć złożenie deklaracji skróconej. Należy jednak zaznaczyć, iż przy spełnieniu określonych warunków organy celne mogą odstąpić od wymogu złożenia tej deklaracji. Następnie towary te powinny otrzymać przeznaczenie celne.

Marta Szafarowska ekspert Ernst & Young

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mira Wszelaka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Dyrektywy bez tajemnic: Procedura tranzytu