Dywidenda a poziom gotówki

MACIEJ DYJAS, partner współzarządzający i Co-CEO Griffin Real Estate, zarządzającego funduszami inwestującymi m.in. w spółki o formule REIT: Echo Polska Properties i Griffin Premium RE..
opublikowano: 20-06-2017, 22:00

Nowy projekt Ustawy o spółkach rynku wynajmu nieruchomości („polskich REIT-ach”) to dobra baza do stworzenia efektywnej legislacji na rynku polskim.

Jednak nadal wiele istotnych obszarów i zapisów wymaga dopracowania lub zmiany w procesie konsultacji Ministerstwa Finansów z praktykami rynku nieruchomości, ekspertami podatkowymi i prawnymi.

Między innymi — kluczowe jest, aby obowiązek wypłaty dywidendy, wyznaczony w projekcie na poziomie nie niższym niż 90 proc. zysku, został bezwzględnie powiązany z poziomem gotówki wypracowanej przez REIT. Należy podkreślić, że na wynik księgowy i zdolność dywidendową REIT istotny wpływ ma kilka elementów, typowych dla inwestycji nieruchomościowych, jak przeszacowanie wartości nieruchomości oraz różnice kursowe wynikające z przeszacowania wartości kredytów zaciąganych w euro, które są standardem w finansowaniu takich inwestycji w Polsce.

Jednocześnie REIT musi mieć możliwość regularnej obsługi zaciągniętych zobowiązań (spłata rat kredytu i odsetek). Ponadto, aby był w długim terminie interesujący dla akcjonariuszy — musi stale inwestować w modernizację aktualnego portfela nieruchomości, jak również realizować przemyślaną strategię rozbudowy o nowe aktywa. Istotne

jest więc zapewnienie możliwości reinwestowania części wypracowanych zysków na te cele. Poddanie polskich REIT-ów presji dystrybucji niemal lub całego zysku stawiałoby je w niekorzystnej pozycji wobec innych podmiotów na rynku nieruchomości i stworzyłoby poważną wątpliwość co do sensu inwestycji poprzez REIT.

Dlatego warto rozważyć propozycję odniesienia poziomu obowiązkowej dywidendy do wyniku podatkowego (np. 70 proc. wyniku), co zapewniłoby spółkom odpowiedni poziom gotówki lub — alternatywnie — utrzymanie progu dystrybucji na poziomie 90 proc. z jednoczesną korektą podstawy obowiązkowej dystrybucji. Ponadto — w celu zagwarantowania dobrego startu polskim REIT-om i zapewnienia podaży spółek, w które długoterminowo, bezpiecznie i efektywnie mógłby inwestować każdy Kowalski — kluczowe jest, aby ustawa stwarzała warunki do tego, aby zagraniczne podmioty, w których posiadaniu jest obecnie ponad 90 proc. rynku nieruchomości w Polsce i skupiające duże portfele, ustabilizowanych i atrakcyjnych nieruchomości (m.in. biurowców, centrów handlowych), zdecydowały się na szybkie upublicznienie aktywów na GPW.

Ustawa nie powinna dyskwalifikować spółek zagranicznych i umożliwić im sprawne wejście w polski reżim REIT. Zdecydowanie jesteśmy za tym, aby zagraniczne podmioty objąć dodatkowymi wymogami, m.in. posiadania istotnej części aktywów na terenie Polski czy prowadzenia pełnej polityki informacyjnej również w języku polskim, co podniosłoby komfort inwestycji dla graczy indywidualnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MACIEJ DYJAS, partner współzarządzający i Co-CEO Griffin Real Estate, zarządzającego funduszami inwestującymi m.in. w spółki o formule REIT: Echo Polska Properties i Griffin Premium RE..

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy