Czytasz dzięki

Dywidendowe plany rozruszały Polsat

opublikowano: 10-02-2019, 22:00

Kurs akcji Cyfrowego Polsatu mocno wzrósł po tym, jak Zygmunt Solorz zasugerował spółce wypłacanie wyższych dywidend.

Spłata kredytów idzie dobrze, więc pora pomyśleć o bardziej szczodrym dzieleniu się z akcjonariuszami. Z takiego założenia musiał wyjść Zygmunt Solorz, twórca i główny akcjonariusz Cyfrowego Polsatu. Pod koniec ubiegłego tygodnia skierował do zarządu spółki list, w którym „zawarł postulat rozważenia zmiany polityki dywidendowej".

„Pan Zygmunt Solorz zaproponował, aby przez najbliższe trzy lata została wypłacona akcjonariuszom spółki dywidenda w łącznej wysokości co najmniej około 1,8 mld zł. W szczególności, postulat obejmuje ustalenie rocznej kwoty dywidendy na poziomie minimum 4 proc. liczonych ze średniej kapitalizacji z grudnia 2018 r., czyli około 0,93 zł na akcję. Tak skalkulowana nominalna roczna kwota nowej dywidendy mogłaby być płacona przez spółkę przez trzy kolejne lata" — głosi komunikat Cyfrowego Polsatu.

Najbogatszy inwestor indywidualny na GPW podkreśla w liście do spółki, że otrzymywał niejednokrotnie sygnały przekazywane przez mniejszościowych akcjonariuszy odnośnie kwestii podziału zysków i uważa swoją propozycję za zdrowy kompromis między godziwym i powtarzalnym wynagrodzeniem na rzecz akcjonariuszy a dalszym oddłużaniem spółki. Obecnie polityka dywidendowa spółki zakłada wypłatę dywidendy na poziomie 200-400 mln zł rocznie, o ile relacja długu netto do skonsolidowanego wyniku EBITDA mieści się w przedziale 2,5-3,2. Cyfrowy Polsat ostatni raz wypłacił dywidendę w 2017 r. (z zysku za 2016 r.), przeznaczając na nią 204,6 mln zł. Było to wówczas 0,32 zł na akcję. W ubiegłym roku dywidendy nie wypłacono, a w tej dekadzie spółka, która mocno zadłużyła się przy okazji przejęcia Polkomtela, operatora sieci Plus, podzieliła się zyskiem z akcjonariuszami tylko dwa razy.

Inwestorzy giełdowi zareagowali na propozycje Zygmunta Solorza pozytywnie — podczas piątkowej sesji kurs Cyfrowego Polsatu rósł o prawie 7 proc., do najwyższego poziomu od maja ubiegłego roku. Jeszcze przed sesją cytowany przez agencję Bloomberg Paweł Puchalski, szef działu analiz DM Santander, pisał, że „inwestorzy bardzo lubią stabilne dywidendy, a potencjalna gwarancja wypłat w perspektywie trzech lat powinna być ciepło odebrana”. Zwracał jednak uwagę, że stopa dywidendy nie jest szczególnie atrakcyjna na tle europejskiej branży telekomunikacyjnej, a wysokie planowane nakłady kapitałowe w połączeniu z dzieleniem się zyskiem mogą wpłynąć negatywnie na wskaźniki zadłużenia.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy