"Dzieciaty" szef płaci mniej

opublikowano: 17-01-2013, 12:57

Jeśli Twój przełożony właśnie został ojcem - pożegnaj się z podwyżką. Podświadomie sobie będzie teraz płacił więcej - donosi "Bloomberg Businessweek" powołując się na badania Duńczyków.

Wnioski z badań przeprowadzonych w ponad 10 tys. firm w Danii zostały właśnie opublikowane w naukowym piśmie Administrative Science Quarterly. I wygląda na to, że mają naprawdę mocne podstawy naukowe, bo trwały aż 10 lat (1996-2006) i objęły 1,2 mln osób zatrudnionych w firmach na terenie Danii.

Szefowie, którzy mają dzieci z zasady płacą mniej swoim pracownikom, sobie zaś chętnie dają podwyżki
Szefowie, którzy mają dzieci z zasady płacą mniej swoim pracownikom, sobie zaś chętnie dają podwyżki "bo mają do utrzymania rodzinę" (FOT. iStock)
None
None

Wyniki analiz prowadzonych przez naukowców z uniwersytetu w Aalborg wskazują na kilka ciekawych zjawisk dotyczących sytuacji pracowników.

Po pierwsze badania dowodzą, że menedżer-mężczyzna z założenia płaci mniej swoim podwładnym niż menedżerka. Różnica procentowo jest niewielka (0,2 proc.), ale jeśli przełożyć ją na konkretne kwoty, rośnie.

Po drugie efekt płacowego niedoceniania pracowników się wzmaga, jeśli w danym momencie szefowi rodzi  się dziecko. Także wtedy przełożony zamiast pracownikom daje podwyżkę sobie. Cristian Dezsö, jeden z autorów badania wyjaśnia, że w głowie przełożonego rodzi się wówczas myśl: "rodzina mi się powiększa, potrzebuję teraz więcej pieniędzy dla siebie". Badania dowodzą, że szefom, którym właśnie urodziły się dzieci zarobki rosły średnio o ponad 4 proc.!

Po trzecie, nowonarodzona córeczka szefa jest "bezpieczniejsza" dla jego pracowników niż nowonarodzony syn. Ma to jednak miejsce jedynie w przypadku pierwszego dziecka. Wielodzietni szefowie-mężczyźni mniej płacą pracownikom niezależnie od tego, jakiej płci są ich własne dzieci.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AD, Businessweek.com

Polecane