Dzięki niższym cenom rośnie sprzedaż węgla opałowego

PAP
26-05-2011, 11:21

O kilkanaście procent wzrosła wiosną tego roku sprzedaż węgla opałowego z Kompanii Węglowej w odniesieniu do tego samego okresu ub. roku. Największy polski producent węgla obniżył wiosną jego ceny, by  zwiększyć sprzedaż poza jesienno-zimowym szczytem sezonu.

„Po wynikach sprzedaży widać, że ta polityka przynosi dobre efekty, z korzyścią zarówno dla firmy, jak i dla klientów. Zaopatrując się w węgiel poza szczytem sezonu grzewczego, mogą kupić go taniej, a dla nas oznacza to ustabilizowanie sprzedaży” – powiedział w czwartek PAP rzecznik firmy, Zbigniew Madej.

Kompania Węglowa rocznie sprzedaje ok. 4 mln ton węgla opałowego dla indywidualnych odbiorców; to blisko 10 proc. całej produkcji. Najwyższe ceny surowiec osiąga w styczniu i lutym; w marcu można go było kupić taniej o 8 proc., w maju obniżka wynosi 6 proc. od cen z okresu zimowego.

„W czerwcu i lipcu węgiel dla indywidualnych odbiorców będzie nadal tańszy, odpowiednio o 4 i 2 proc. Zakładamy, że w sierpniu ceny wrócą do poziomu z pierwszych dwóch miesięcy roku” – powiedział rzecznik, zachęcając klientów do kupna węgla w czasie, kiedy jest on tańszy.

Madej potwierdził, że w tym roku widać zwiększony popyt na węgiel, zarówno ze strony klientów indywidualnych, jak i elektrowni. W tym roku sprzedaż węgla do energetyki, na podstawie wieloletnich umów, sięgnie ok. 17 mln ton. Elektrownie zwracają się jednak do producenta o sprzedaż dodatkowych ilości węgla.

„Wzmożony popyt to niewątpliwie efekt zwiększonego zapotrzebowania na energię elektryczną. Ze względów technologicznych nie jesteśmy w stanie znacząco zwiększyć produkcji, niemniej każdorazowo przedstawiamy energetyce ofertę związaną ze sprzedażą dodatkowych ilości węgla, wykraczających poza kontrakty” – powiedział Madej.

Dodatkowe ilości sprzedawane są po innych cenach niż te określone w umowach wieloletnich. Przedstawiciele Kompanii podkreślają jednak, że firma stara się być konkurencyjna wobec węgla z importu. „W tym przypadku istotna jest także jakość węgla i stabilność dostaw” – podkreślił rzecznik.

Kompania Węglowa to największa górnicza firma w Europie. Zatrudnia ok. 60 tys. osób w 15 kopalniach.(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Dzięki niższym cenom rośnie sprzedaż węgla opałowego