Czytasz dzięki

Dzielnica z potencjałem

  • Marta Sieliwierstow
opublikowano: 31-12-2013, 00:00

Do niedawna mało popularna wśród deweloperów, dziś Wola ma swoje pięć minut.

Inwestycjami w tej części miasta interesują się deweloperzy budujący zarówno mieszkania, jak i nowoczesne biurowce. Jednym z największych atutów Woli jest bliskość centrum i dobre skomunikowanie z pozostałymi dzielnicami.

Do mieszkania…

Jako pierwsi potencjał Woli dostrzegli deweloperzy budujący mieszkania. Inwestycje realizują tu najwięksi inwestorzy. Między ulicami Kasprzaka, Ordona i aleją Prymasa Tysiąclecia J.W. Construction buduje osiedle Bliska Wola ze 153 mieszkaniami. Dom Development przy ul. Ostroroga realizuje inwestycję Młyny Królewskie. Dwie inwestycje mieszkaniowo- -biurowe wspólnie z partnerami buduje Grupa Waryński — jedną z Danteksem (Nasza Wola), a drugą z Polnordem (Stacja Kazimierz), obie przy ul. Jana Kazimierza. W budowie jest także osiedle JK 51 — inwestycja realizowana przez Hochtief Polska. Osiedle powstanie w dwóch etapach. Budynek, który powstanie w I etapie, będzie miał od 6 do 9 kondygnacji nadziemnych, pomieści 163 mieszkania i 4 lokale usługowe. W drugim etapie inwestor zaplanował 111 mieszkań i 3 lokale usługowe. Plan budowy około 300 mieszkań na Woli ma też Robyg, który pod koniec wakacji kupił w tej dzielnicy działkę. Według danych Emmersona na koniec III kw. 2013 r., na Woli dostępnych było między 1,5 a 2 tys. mieszkań. Więcej buduje się tylko na Białołęce i Mokotowie.

— Jedynie kwestią czasu było dostrzeżenie naturalnych atutów Woli i wykorzystanie ich przez inwestorów. Niezaprzeczalnymi zaletami dzielnicy są dogodne połączenia komunikacyjne ze ścisłym centrum Warszawy oraz rozbudowana infrastruktura handlowa i kulturalno-oświatowa. Na nagły wzrost zainteresowania deweloperów tym rejonem wpłynęła oczywiście budowa II linii metra, bo część stacji będzie na Woli. Z tego względu inwestorzy poszukują gruntów sąsiedztwie powstających stacji — tłumaczy Jarosław Jankowski, prezes spółki Waryński.

… i do pracy

Według najnowszych danych Savills dotyczących warszawskiego rynku powierzchni biurowych, rozwój inwestycji biurowych w Warszawie nabiera tempa, na co wskazuje wznoszenie ponad 47 budynków o łącznej powierzchni 672 tys. mkw. Eksperci Savills oceniają, że wkrótce doprowadzi to do przesunięcia centrum miasta na zachód, w kierunku ulicy Towarowej i ronda Daszyńskiego.

— Tempo rozwoju inwestycji przyśpiesza. Do końca 2016 r. w Warszawie może być ponad 5 mln mkw. biur, co oznacza wzrost o 1 mln mkw. w zaledwie trzy lata — mówi Tomasz Buras, dyrektor działu powierzchni biurowych Savills.

Wywoławcze stawki czynszów na stołecznym rynku biurowym są stabilne, ale systematycznie obniżane są stawki efektywne. Na koniec III kw. 2013 r. stawki wywoławcze za biuro w centrum miasta mieściły się w przedziale 19-26 EUR/mkw./miesiąc. W pozostałych dzielnicach wynosiły 11-18 EUR/mkw./miesiąc. Stawki transakcyjne za najbardziej atrakcyjne powierzchnie w Centralnym Obszarze Biznesu kształtowały się na poziomie 22-25 EUR/mkw./miesiąc, natomiast poza nim najczęściej między 11 a 18 EUR/ mkw./miesiąc. Standardem jest stosowanie wielu zachęt dla najemców, m.in. okresów bezczynszowych i partycypacji dewelopera w kosztach wykończenia powierzchni. W rezultacie efektywne stawki są niższe od wywoławczych o 25-30 proc. Dzięki niższym stawkom i niewiele gorszej lokalizacji deweloperzy budujący na Woli mogą skutecznie konkurować z budynkami w centrum.

— Najemcy korporacyjni coraz częściej szukają biur poza ścisłym centrum miasta z niższymi czynszami. Warto zaznaczyć, że najwięcej obiektów biurowych powstaje na obszarach graniczących ze Śródmieściem i pod tym względem atuty Woli są niezaprzeczalne. Biznes wymaga dużej mobilności oraz rozbudowanej i zróżnicowanej sieci transportowej, co sprawia, że deweloperzy planujący inwestycje biurowe będą coraz częściej starali się wybierać grunty w tej dzielnicy — prognozuje Jarosław Jankowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Sieliwierstow

Polecane