Dzień w biznesie, 19 lutego

Przegapiłeś środę? Pomagamy to nadrobić.

Wydarzenia dnia
Polnord wystawił rachunek stolicy
Giełdowy deweloper żąda ponad 400 mln zł. Chodzi o rekompensatę za bezumowne korzystanie z sieci wodno-kanalizacyjnej wybudowanej przez  Prokom i Polnord, opłaty za przejęcie sieci i systemu odprowadzania wód opadowych oraz zwrot kosztów nieprzejęcia dróg oraz za działki wydzielone pod drogi publiczne.
Więcej>>

PKO BP wyruszył za Bałtyk
Krajowy gigant rozpoczyna działalność w Szwecji. Wybiera się tam w ślad za polskim klientem. Ten model będzie powielać w innych krajach. Następne będą Niemcy.
Więcej>>

KGHM chce kupić złoża rud uranu dla elektrowni jądrowej
Spółka jest zainteresowana lokalizacjami w krajach, w których złoża występują najliczniej - Kanadzie, Australii, Kazachstanie czy Namibii, poinformował na sejmowej komisji ds. energetyki dyrektor z KGHM Maciej Koński.
Więcej>>

Finowie opracowali rewolucyjną oponę
Fiński koncern pokazał prototyp opony z wysuwającymi się metalowymi kolcami. To może być rozwiązaniem zimowych problemów z przyczepnością.
Więcej>>
Giełda
Odbicie w chemii ciągnie rynek w górę
Uspokojenie nastrojów na globalnych rynkach sprzyjało w środę stabilizacji notowań na parkiecie przy Książęcej. Ponad pół proc. zyskały indeksy większych spółek, marazm zapanował jednak na szerokim rynku. Rynek w górę ciągnęła branża chemiczna (+2,0 proc.), której notowania jeszcze przed miesiacem były najniższe od kwietnia 2013 r. Synthos zyskał 1,5 proc., a notowania Grupy Azoty poszły w górę o 4,0 proc. 1,1 proc. zyskał WIG Banki, a najlepszy wynik wśród blue chipów uzyskało Pekao (+2,7 proc.). Najniżej od czterech i pół roku znalazł się jednak kurs Kernela (-4,6 proc.). Spółce szkodzi pogłębienie kryzysu politycznego na Ukrainie.

Analitycy: Azoty wrócą do zniżek
Jak podkreślają Piotr Drozd i Łukasz Prokopiuk, specjaliści Wood & Company oraz DM  IDM SA, niskie notowania zbóż zaważą na cenach nawozów.
Więcej>>


Waluty
Kapitał ucieka z regionu
Lepsze dane z polskiego przemysłu pomogły zatrzymać przecenę złotego. Tuż po południu za dolara płaciło się już prawie 3,04 zł, choć jeszcze rano notowania amerykańskiej waluty utrzymywały się poniżej pułapu 3,01 zł. Przecena to skutek wycofywania się kapitału z regionu, poważne osłabienie zanotował węgierski forint oraz rumuński lej. Odbicie kursu dolara z najniższych pułapów w tym roku spowolniły jednak dobre dane z kraju. W styczniu produkcja przemysłowa wzrosła o 4,1 proc., podczas gdy ekonomiści oczekiwali zwyżki o zaledwie 3,4 proc.


Z rynków
Deutsche Bank: Cztery najgorsze rynki wschodzące
Ukraina, Turcja, Argentyna i RPA to według Deutsche Banku grupa gospodarek rozwijających się, które zmierzają w najbardziej niepokojącym kierunku. Zdaniem instytucji inwestorzy na dobre zmienili podejście do krajów emerging markets, wyraźnie preferując te, które przeprowadzają reformy i trzymając się z daleka od tych, gdzie nawet nie ma szans na zmiany.
Więcej>>

Kryzys na Ukrainie na razie nie martwi inwestorów z GPW
Zaognienie sytuacji u naszego wschodniego sąsiada, choć wpływa na wycenę ukraińskich spółek notowanych na warszawskiej giełdzie, nie wywołuje na razie większych obaw wśród inwestorów - ocenili analitycy, z którymi rozmawiała PAP.
Więcej>>

Chiny sprzedawały obligacje USA najmocniej od dwóch lat
Wartość należących do Państwa Środka obligacji USA zmniejszyła się w grudniu o 47,8 mld  USD, co stanowi około 3,6 proc. szacowanego na 1,27 bln USD zaangażowania. To następstwo decyzji Rezerwy Federalnej o ograniczeniu wartości programu skupu aktywów, przede wszystkim obligacji.
Więcej>>

 „Ta korekta może być ostatnia”
Styczniowo – lutowa korekta, która uszczupliła wartość indeksu S&P500 o 5,8 proc., może być jedyną tak znaczną zniżką w tym roku, twierdzi David Bianco, główny strateg amerykańskiego rynku akcji w Deutsche Banku. Jak zauważa specjalista w notce, do której dotarła agencja Bloomberg, w ostatnich 54 latach aż 22 razy rynek notował zaledwie jedną zniżkę przekraczającą 5 proc. W kolejnych 22 przypadkach takie zniżki były dwie, a zaledwie 7 razy S&P500 notował 3 lub 4 przeceny o co najmniej 5 proc.
Więcej>>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Dzień w biznesie, 19 lutego