Dzień w biznesie - 5 XI

Przegapiłeś wtorek? Pomagamy to nadrobić.

Pobierz raport Dzień w Biznesie 5 XI

Wydarzenia dnia
Komornik w FoodCare
Należące do spółki FoodCare znaki towarowe Black, Frugo, Gellwe i Fitella oraz jej nieruchomości zostały zajęte przez komornika. To próba zabezpieczenia zapłaty kwoty 10 mln zł dla Fundacji Darka Michalczewskiego Równe Szanse.
Więcej -->

Poczta Polska pokonana
Polska Grupa Pocztowa złożyła najkorzystniejszą ofertę w przetargu organizowanym przez Centrum Zakupów Instytucja Gospodarki Budżetowej na obsługę korespondencji sądów powszechnych oraz prokuratur.
Więcej -->

Chińczycy zbudują „Nowy Jork Afryki”
Na przedmieściach Johannesburga powstanie nowe miasto, budowane przez dewelopera z Hongkongu. Koszt przedsięwzięcia to 7,8 mld USD, a czas jego realizacji sięgnie 15 lat.
Więcej -->

Nowe otwarcie Lotosu w Norwegii
Paliwowa spółka kupiła udziały w czternastu koncesjach w Norweskim Szelfie Kontynentalnym.
Więcej -->Giełda

WIG20 najniżej od dwóch tygodni
Wtorkowa sesja przyniosła pogorszenie nastrojów na warszawskiej giełdzie, do czego przyczyniła się korekta na rynkach globalnych (niemiecki DAX zszedł z historycznego szczytu). W niepamięć poszły wczorajsze świetne wskaźniki PMI, wskazujące na solidne ożywienie w sektorze wytwórczym Polski i strefy euro. W rezultacie WIG20 znalazł się najniżej od dwóch tygodni. Spadły wszystkie indeksy mniejszych spółek: WIG Plus, mWIG40 oraz sWIG80, a ten ostatni zaliczył jedną z pięciu największych przecen tego półrocza, choć jeszcze przed południem poprawiał sześcioletnie maksimum.

Fala zwyżek prawdopodobnie dobiegła końca (ANALIZA TECHNICZNA)
Najbardziej dynamiczne zwyżki notowań małych spółek są już za nami, wynika z analizy technicznej. sWIG80 dotarł do górnego ograniczenia kanału, który można poprowadzić wewnątrz wykresu sięgającego wstecz aż do 1998 r. Jeśli wskazówek co do przyszłego rozwoju wydarzeń szukać w historii, to w ciągu najbliższych 12 miesięcy stopa zwrotu z indeksu powinna ukształtować się między 0 proc. a 12 proc. Dopiero potem można spodziewać się poważniejszej korekty na rynku.

Kanał wzrostowy widoczny na wykresie wskaźnika  sWIG80. Brązowym kolorem zaznaczono testy górnego ograniczenia kanału. Źródło danych: Bloomberg.
Więcej -->

Waluty
Rajd dolara trwa w najlepsze
Budowana od lipca siła euro na światowych rynkach rozsypała się jak domek z kart. We wtorek dolar próbował umocnić się względem euro do najwyższego poziomu od wrześniowego posiedzenia władz monetarnych USA. Powrót siły amerykańskiej waluty szkodzi notowaniom ryzykownych aktywów na globalnych rynkach, a korekcyjne nastroje zawitały także na rynku złotego. Spośród głównych walut najbardziej widoczne było osłabienie złotego względem brytyjskiego funta, który od początku miesiąca zyskał do złotego już 0,9 proc.


Z rynków
Citigroup: euforia zagraża hossie (WYKRES DNIA)
Wskaźnik paniki/euforii, tworzony przez bank Citigroup, jest bliski wygenerowania sygnału ostrzegawczego dla rynków akcji. Jest już najwyżej od czasów sprzed kryzysu finansowego, a jego wejście w strefę euforii, zwykle zapowiadało poważne spadki na rynku akcji.

Wskazanie modelu paniki/euforii w punktach (linia granatowa, skala lewa), na tle stopy zwrotu z indeksu S&P500 w kolejnych 12 miesiącach (granatowe słupki, skala prawa). Źródło: Haver Analytics, Citi Research, BusinessInsider.
Więcej -->

Podwyżki stóp oddalają się w czasie
Traderzy instrumentów pochodnych opartych na stopie procentowej uwzględniają w cenach coraz późniejsze rozpoczęcie cyklu podwyżek stóp procentowych RPP, informuje agencja Bloomberg. W październiku ograniczyli oczekiwania podwyżki stóp w ciągu najbliższych dziewięciu miesięcy ze średnio 32 punktów bazowych do zaledwie 15 punktów bazowych.
Więcej -->

DM BZ WBK: zmian w MSCI Poland nie będzie
„Szacujemy, że nie dojdzie do żadnych zmian w składzie indeksu” - napisał w raporcie Maciej Marcinowski, analityk DM BZ WBK. Zmienić się mogą za to wagi - Grupa  Azoty nieco zyska (1,95 wobec 1,57 proc.), podobnie jak JSW (1,7 wobec 1,33 proc.).
Więcej -->


Dziś przegapiłeś, ale nie przegap jutro (KALENDARIUM)
Posiedzenie RPP
Rada Polityki Pieniężnej poinformuje o decyzjach podjętych na swoim listopadowym posiedzeniu. Rynek nie oczekuje żadnych posunięć, po tym jak poprzednio decydenci zapowiadali, że z podwyżkami wstrzymają się do czasu, gdy ożywienie okrzepnie. Tymczasem, po tym jak wskaźniki PMI dla sektora wytwórczego wskazały na ożywienie w gospodarce strefy euro, jutro inwestorzy zwrócą baczną uwagę na analogiczne dane dla branży usługowej. Indeks dla strefy euro powinien sięgnąć 50,9 punktu, lekko przekraczając granicę dzielącą ożywienie od spowolnienia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy