Dziesiątki milionów na chemiczne innowacje

W drugiej edycji konkursu Innochem wyróżniono 17 projektów, które dostaną w sumie ponad 72 mln zł dofinansowania.

Innochem to jeden z pierwszych programów sektorowych Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), którego zadaniem jest promowanie innowacyjnych rozwiązań w polskiej chemii. Właśnie zakończyła się druga edycja konkursu, którego łączny budżet wynosił tym razem 180 mln zł. Do rywalizacji o podział tych pieniędzy zgłoszono w sumie 40 wniosków na ponad 188 mln zł. Pozytywnie zaopiniowano i przyznano dofinansowanie 17 projektom. Podmioty realizujące te przedsięwzięcia otrzymają łącznie ponad 72 mln zł. Największą kwotę — ponad 14,5 mln zł — przyznano zgłoszonemu przez firmę Boruta-Zachem Biochemia projektowi „Biotransformacja i rafinacja kaskadowa śruty roślin oleistych w celu uzyskania surfaktantów, polimerów oraz komponentów paszowych”.

Zobacz więcej

NIE DO PRZECENIENIA: Piotr Dardziński, wiceminister nauki, podkreśla, że branża chemiczna ma ogromny wpływ na niemal wszystkie aspekty życia ludzi. Fot. ARC

— W ramach tego programu współfinansujemy prace badawczo-rozwojowe, których efektem będą lepsze technologie i produkty stosowane i sprzedawane przez polskie przedsiębiorstwa sektora chemicznego. Zważywszy, że ta branża przetwarza surowce na produkty mające zastosowanie niemal we wszystkich pozostałych sektorach, ich lepsza jakość przyczyni się do powstania lub udoskonalenia setek innych produktów, z których korzystają zarówno firmy, jak i odbiorcy indywidualni — mówi prof. Aleksander Nawrat, zastępca dyrektora NCBR. Wśród beneficjentów tegorocznej edycji konkursu są również m.in. PKN Orlen i należąca do niego spółka chemiczna Anwil, podmioty z Grupy Azoty oraz grupy PCC, a także spółki Alpinus Chemia, Intermag, Nitroerg i Boryszew. W ramach programu wspierane są innowacyjne projekty związane z pozyskiwaniem surowca, wytwarzaniem produktów podstawowych oraz specjalistycznych, nowymi technologiami i tzw. obszarami horyzontalnymi, czyli optymalizacją prowadzonych procesów i niskoemisyjnymi technologiami wytwórczymi.

— W konkursie Innochem inwestujemy dziesiątki milionów złotych w nowatorskie projekty, aby motorem dalszego rozwoju polskiej chemii były stworzone przez polskich przedsiębiorców i naukowców innowacyjne produkty i technologie — mówi Piotr Dardziński, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Dziesiątki milionów na chemiczne innowacje