Dziś GPW podpisze umowę z Euronextem

Tomasz Furman
08-02-2002, 00:00

Podpisana dziś umowa będzie stanowiła wstęp do uzyskania przez GPW i Euronext wzajemnego członkostwa. Zgodnie z założeniami, w 2003 r. umożliwi ona krajowym inwestorom, brokerom i spółkom dostęp do rynku belgijskiego, francuskiego, holenderskiego i portugalskiego.

Dziś warszawska Giełda Papierów Wartościowych podpisze umowę o wzajemnym członkostwie z Euronextem. Umowa zawiera zasady współpracy w dążeniu do uzyskania bezpośredniego dostępu do transakcji giełdowych dla członków Euronextu i GPW.

Euronext powstał w 2000 r. po fuzji trzech giełd. Rynki zlokalizowane w Amsterdamie, Brukseli i Paryżu podjęły wówczas decyzję o połączeniu zarówno rynków kasowych, jak i kontraktów terminowych. Niebawem do sojuszu dołączy kolejny rynek z Lizbony.

Przed rokiem Euronext przejął londyńską giełdę derywatów, czyli Liffe. Jak z tego wynika, największy w Europie sojusz giełd papierów wartościowych dość szybko konsoliduje branżę. Umowa, jaką podpisze dziś warszawska giełda, nie przesądza jednak kwestii inwestora strategicznego.

Członkowie GPW będą mieli bezpośredni dostęp do systemu notowań Euronextu. Na zasadzie wzajemności z Warsetu będą mogli korzystać członkowie giełd należących do sojuszu.

— W praktyce oznacza to, że makler papierów wartościowych w krajowym domu maklerskim będzie mógł za pośrednictwem Warsetu składać zlecenia bezpośrednio na instrumenty notowane na giełdzie Euronext — wyjaśnia Wiesław Rozłucki, prezes GPW.

W jego ocenie, w taki sposób będzie można realizować transakcje nie wcześniej niż w 2003 r. Umowa, która zostanie dziś podpisana, ma jedynie charakter listu intencyjnego, który stanowi wstęp do dalszych prac. Będą one zresztą dotyczyć nie tylko giełd biorących udział w porozumieniu. Szczególnie dużo pracy wiąże się z uregulowaniem wszystkich kwestii prawnych. Zadanie to w dużym stopniu będzie musiało zostać zrealizowane przez KPWiG oraz organy nadzorujące rynki papierów wartościowych tworzące Euronext.

Rozpoczęcie przez GPW działań w zakresie uzyskania bezpośredniego dostępu do Euronextu nie będzie jednak pierwszym tego typu procesem na rynku. Wcześniej odpowiednie ruchy przedsięwzięły parkiety w Luksemburgu i Helsinkach. Ze względu na przynależność do Unii Europejskiej oba mają zdecydowanie większe szanse na uporanie się z problemami prawno-organizacyjnymi. Podpisanie przez GPW umowy umożliwiającej handel z wymienionymi giełdami nie ogranicza oczywiście zawarcia kolejnych tego typu porozumień z innymi parkietami. Z drugiej jednak strony, w ocenie specjalistów, zawarte porozumienie jest kolejnym krokiem w kierunku zawiązania ścisłej współpracy między Warszawą a Paryżem. Korzyści nie zawsze będą jednak obopólne.

— Na początku obowiązywania umowy o wzajemnym członkostwie większe korzyści będą zapewne czerpali członkowie Euronextu. Z drugiej jednak strony nie oznacza to, że tamtejsi brokerzy zdominują polski rynek lub, co gorsza, że GPW ulegnie marginalizacji — twierdzi Roland Paszkiewicz, kierownik rynku pozagiełdowego CDM Pekao SA.

Obecnie Euronext jest zdecydowanie najbardziej aktywnym rynkiem w procesie konsolidacji giełd. Za duży sukces należy uznać udane połączenie parkietów z Amsterdamu, Brukseli i Paryża. Mimo licznych porozumień, tego typu działania nie udały się innym giełdom, zwłaszcza europejskim. Kolejne powody do zadowolenia władze Euronextu mogą mieć z tytułu przyłączenia się do sojuszu parkietu z Portugalii oraz wygranej niedawno batalii o przejęcie Liffe. Wprawdzie ostatnia wygrana kosztowała ich ponad 900 mln EUR, ale dzięki temu zwiększyła i tak już duży udział w światowym rynku derywatów.

Europejski sojusz wymieniany jest też wśród liderów do przejęcia kontroli nad parkietami amerykańskimi. Przede wszystkim mówi się o jego zainteresowaniu rynkiem AMEX, czyli trzecią co do wielkości giełdą USA. Na konsolidującym się rynku swoje miejsce musi znaleźć również GPW.

— Globalizacja zwiększa konkurencję i zmusza giełdy, zwłaszcza mniejsze, do szukania sojuszników. Brak w tym zakresie skutecznych działań może przede wszystkim zmniejszyć płynność lokalnych rynków — mówi Krzysztof Misiak, kierownik zespołu analiz DM BZ WBK.

Warszawski parkiet mimo dużego potencjału i czołowego miejsca wśród giełd Europy Środkowej jest dziś rynkiem dość małym, zwłaszcza na tle Euronextu. Na koniec 2001 r. na GPW było notowanych 231 spółek wartości rynkowej 33 mld EUR. Tymczasem na platformie powstałej z połączenia trzech parkietów znajdowało się 1539 przedsiębiorstw o kapitalizacji 2,07 bln EUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Furman

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / / Dziś GPW podpisze umowę z Euronextem