Dzisiaj wszystko sprzyja złotemu

Łukasz Wardyn, dyrektor zarządzający, Europa Środkowa i Wschodnia, City Index
opublikowano: 25-03-2014, 12:59

Biorąc pod uwagę atmosferę zagrożenia spowolnieniem w Chinach, kontynuację wygasania programów luzowania ilościowego w USA i obecną sytuację na linii Zachód – Rosja, złoty może być paradoksalnie relatywnym beneficjentem wspomnianych czynników.

Jak przytoczyliśmy w jednym z poprzednich komentarzy, polska gospodarka (podobnie jak czeska i węgierska) cechuje się znaczną ekspozycją eksportu do Unii Europejskiej, szczególnie do Niemiec. Dopóki niemiecka gospodarka ma się względnie dobrze, dopóty można więc oczekiwać popytu na PLN. Jednocześnie polski eksport do Chin jest śladowy (0,2% PKB vs. 5,5% PKB do Niemiec). W podobnej sytuacji jest czeska korona i forint. Analizując tylko te czynniki, waluty naszego regionu będą zawsze wypadać lepiej niż waluty krajów z dużym wolumenem eksportu do potencjalnie zagrożonych Chin. To dzisiejsza logika traderów walutowych, która sprzyja PLN. Oczywiście nietrudno wskazać krótkowzroczność takiego podejścia, przecież powiązanie niemieckiej i chińskiej gospodarki jest coraz większe, co ma dalsze konsekwencje w relacji wymiany handlowej Niemcy – Polska. Jednakże na dzisiaj na rynku walutowym analitycy nie podnoszą tej kwestii, podkreślając, iż niemiecki eksport do Chin bazuje na produktach wysokiej jakości, podczas gdy polski eksport do Niemiec trafia docelowo głównie na tamtejszy rynek.

Inwestorzy stale obserwują reakcję amerykańskiej gospodarki na programy wygaszania programów pomocowych i potencjał podnoszenia stóp procentowych na świecie. W rezultacie odwracają się od walut krajów rozwijających się, które korzystały na niskich stopach procentowych, a przede wszystkim na dobrej kondycji rynku surowców. W takim zestawieniu PLN znowu wypada relatywnie dobrze.

 

Paradoksalnie również sytuacja w obecnym kształcie na linii Zachód – Rosja powoduje, iż odpływające kapitały z Rosji muszą być gdzieś lokowane. Połowa środków z typowego portfela inwestycyjnego krajów Europy Środkowej i Wschodniej trafiała na rynki rosyjskie, jedna czwarta do Turcji, kilkanaście procent do Polski, a reszta była dzielona pomiędzy pozostałe kraje regionu. Tak długo jak kryzys Ukraiński będzie trwał w obecnej formie, czyli nie nastąpi dalsza zbrojna eskalacja konfliktu przy jednoczesnym wyraźnym pogarszaniu się kondycji rosyjskiej gospodarki na bazie utraty zaufania do niej, złoty będzie relatywnym beneficjentem sytuacji. Należy tutaj jednak wyraźnie zaznaczyć, iż próby ewentualnego wejścia wojsk rosyjskich na nowe terytoria momentalnie zburzą opisany „porządek”.

Wspomniane trzy czynniki wspierają złotego. Potwierdzenie tej sytuacji widać na krótkoterminowych wykresach. Indeks PLN przebił dzisiaj górne ograniczenie konsolidacji od połowy lutego i kieruje się w górę. Podczas gdy EUR/PLN jest w bardzo szerokim trendzie horyzontalnym i poziomy, które miałyby wyrwać złotego z konsolidacji, są relatywnie daleko (4,14-4,24), to już USD/PLN walczy o wyjście dołem z konsolidacji ograniczonej od dołu wartością w okolicach 3,00 (poziom techniczny i psychologiczny). Wyraźne przełamanie tego wsparcia może spowodować wejście w nowy średnioterminowy trend spadkowy w kierunku 2,63. Na razie jednak pomimo, iż złoty powoli rośnie w siłę, powinno się poczekać na wyraźny ruch umocnienia PLN w stosunku do USD. Długoterminowa formacja od połowy 2012 r. ma wyraźny charakter konsolidacyjny i odwrócenie się sytuacji na USD/PLN równie dobrze może wygenerować ruch wzrostowy. Na dzisiaj jednak okoliczności sprzyjają PLN.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Wardyn, dyrektor zarządzający, Europa Środkowa i Wschodnia, City Index

Polecane