Dzisiejsze procedury to bajka

PARP
opublikowano: 05-12-2006, 00:00

Uzyskiwanie wsparcia powoli staje się coraz łatwiejsze. Wie o tym dobrze firma Guss-Ex i potrafi to wykorzystać.

Mimo że wdrażanie Sektorowego Programu Operacyjnego „Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw” (SPO WKP) rozpoczęło się stosunkowo niedawno — niespełna trzy lata temu — to na polskim rynku są już firmy, które w dziedzinie uzyskiwania wsparcia z programu stały się prawdziwymi specjalistami. Jednym z takich przedsiębiorstw jest Guss-Ex z Warszawy, dostawca komponentów produkcyjnych i podzespołów dla firm z branży samochodowej i maszynowej UE oraz systemów magazynowych i rozwiązań transportu międzyoperacyjnego.

Dwanaście sukcesów

Od początku funkcjonowania SPO WKP firma Guss-Ex ubiegała się o dofinansowanie swoich projektów inwestycyjnych aż czterokrotnie.

— To był nasz wielki sukces — Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) zakwalifikowała wszystkie nasze wnioski z działania 2.3 SPO WKP — mówi Wiesław Jagaciak, zastępca dyrektora i członek zarządu firmy Guss-Ex.

Realizacja przedsięwzięć dobiegła już końca. Przedsiębiorstwo może poszczycić się więc dużym doświadczeniem zarówno w ubieganiu się o wsparcie, jak i końcowym rozliczaniu przeprowadzonych projektów.

Wątpliwości rozwiane

— Podstawą przy sprawnym rozliczaniu projektu jest szczegółowe wypełnianie zobowiązań wynikających z umowy o dofinansowanie podczas całej realizacji przedsięwzięcia. Jeżeli wszystko wykonuje się zgodnie z początkowymi ustaleniami i harmonogramem, nie powinno być żadnych problemów — przekonuje Wiesław Jagaciak.

Jednak nawet wtedy, gdy każdy szczegół realizacji projektu zgadza się z zapisami umowy, zawsze nadchodzi moment, kiedy przedsiębiorca musi zmierzyć się z formalnościami. Firma ma obowiązek przygotowania i złożenia w terminie wielu dokumentów, m.in. zabezpieczenia umowy, kopii umowy o świadczenie usług wraz z protokołem z wyboru wykonawcy oraz złożenia kompletnej dokumentacji rozliczeniowej. Chociaż z początku zadanie to wydaje się niezwykle trudne i pracochłonne, Wiesław Jagaciak uważa, że nie taki diabeł straszny, jak go malują.

— Zebranie dokumentacji pochłania sporo czasu, ale nie przysporzyło nam to większych problemów. Wszystkie wytyczne potrzebne do rozliczenia projektu znajdują się na stronie internetowej PARP. W przypadku wątpliwości przedsiębiorca może także liczyć na pomoc Punktów Konsultacyjnych działających przy Regionalnych Instytucjach Finansujących — zapewnia Wiesław Jagaciak.

Ponadto, jak mówi, obecne procedury są znacznie bardziej elastyczne i przychylne firmom, niż miało to miejsce jeszcze rok temu. Jego zdaniem, w ciągu tego czasu instytucjom wdrażającym udało się znacznie uprościć system uzyskiwania dotacji.

— Dzisiejsze zasady to bajka, jeśli porównać je z początkami programu — podsumowuje Wiesław Jagaciak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PARP

Polecane