Dziwna zmiana przepisów

opublikowano: 03-09-2014, 00:00

W 2008 r. NFZ utrudnił możliwość rozliczania wszczepu implantu bez jego kosztu. Na czyj wniosek i dlaczego? Nie wiadomo.

Do 2008 r. szpitale wszczepiające implanty słuchowe, z których zdecydowanie najwięcej operacji wykonuje Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu (IFPS), mogły rozliczać z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ) zarówno zabieg z kosztem protezy (wart 93,1 tys. zł), jak i wyceniony na 13 razy mniej sam jej wszczep (7,2 tys. zł).

Prof. Henryk Skarżyński
FOT. Agencja Gazeta

W połowie 2008 r. Jacek Paszkiewicz, ówczesny prezes NFZ, do rozliczania całego leczenia szpitalnego wprowadził tzw. system jednorodnych grup pacjentów (JGP). I możliwość rozliczenia samego wszczepu zniknęła. Choć nie do końca…

Jest, a jakby nie było

Dziś wszczepienie implantu ślimakowego znajduje się w grupie C05, wycenionej na 107 tys. zł. W grupie C31 (kompleksowe zabiegi uszu) istnieje natomiast procedura 20.96, nazywająca się „wszczepienie/wymiana protezy ślimaka”. Nazwa i fakt, że wyceniana jest 12,7 razy niżej niż C05 (8,4 tys. zł), mogłyby sugerować, że służy właśnie do rozliczania wszczepu implantu bez jego kosztu.

NFZ twierdzi jednak, że z innych zapisów zarządzenia wprowadzającego system JGP wynika, że wcale tak nie jest. Do rozliczania czego służy więc występująca przecież w zarządzeniu procedura „wszczepienie/wymiana protezy ślimaka”? NFZ w ogóle nie odpowiedział na to pytanie „PB”.

Wiem, że nic nie wiem

Państwowego płatnika i Ministerstwo Zdrowia (MZ) poprosiliśmy też o przekazanie wszelkich dokumentów, analiz czy opinii, ilustrujących proces podejmowania decyzji w tej sprawie, oraz o udostępnienie wszelkich pism, jakie do MZ lub NFZ kierował w związku z nią IFPS lub osobiście jego dyrektor profesor Henryk Skarżyński.

Dokumentów się nie doczekaliśmy. Obie instytucje przekazały jedynie, że „w tworzeniu systemu JGP, jego wdrażaniu, pilotażu i zmianach uczestniczyło środowisko medyczne w szerokim tego słowa rozumieniu (…) Udział tych podmiotów i osób był dobrowolny, co oznacza, że IFPS miał możliwość, i z tej możliwości skorzystał, wnioskując o implantację ślimakową”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dawid Tokarz

Polecane