E.ON: rozmowy o kupnie G-8 zakończyły się fiaskiem

Marek Druś
opublikowano: 10-09-2002, 15:29

Przedstawiciele E.ON Energie poinformowali o zerwaniu rozmów z Ministerstwem Skarbu Państwa dotyczących warunków kupna pakietu akcji zakładów energetycznych z grupy G-8. Resort nie przystał na obniżenie oferty cenowej inwestora, o której w ubiegłym tygodniu informował "Wall Street Journal". MSP sprzedaje grupę G-8 już blisko 2 lata.

- Rozmowy zakończyły się bez rezultatu – powiedział we wtorek Erwin Haydn, rzecznik E.ON Energie.

Podkreślił jednocześnie, że spółka jest gotowa do podjęcia dalszych negocjacji. MSP nie potwierdziło informacji o zerwaniu rozmów.

E.ON od połowy sierpnia miał wyłączność negocjacyjną w sprawie kupna udziałów grupy G-8, skupiającej dystrybutorów energii elektrycznej z Gdańska, Torunia, Słupska, Płocka, Elbląga, Olsztyna, Kalisza i Koszalina. Zgodnie z terminarzem resortu skarbu, wczoraj powinna zapaść decyzja o dalszych losach przetargu.

W ubiegłym tygodniu "Wall Street Journal" ujawnił, że E.ON wycofuje się ze swojej pierwotnej oferty i proponuje niższą cenę za akcje spółek z G-8. Wcześniej, jak wynika z nieoficjalnych informacji, E.ON oferował 1,2 mld EUR (ponad 4,8 mld zł) za 60 proc. akcji ósemki dystrybutorów, a całość wyceniał na 1,7 mld EUR (blisko 7 mld zł). Nowa cena zaproponowana przez Niemców miała być tak niska, że minister skarbu zaczął poważnie myśleć o unieważnieniu przetargu - zwłaszcza że nie miał w odwodzie innych inwestorów, których oferty by go satysfakcjonowały. El-Dystrybucja Jana Kulczyka, która miała wyłączność zanim dostał ją E.ON, nie okazała się dostatecznie wiarygodna, a oferta Belgów z Electrabela była za niska.

MD, ONO, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / E.ON: rozmowy o kupnie G-8 zakończyły się fiaskiem