E-rewolucja w statystyce

  • Jacek Kowalczyk
opublikowano: 19-01-2012, 10:39

Mniej formularzy, call-center, hurtownie danych... Szykujemy szereg zmian, które ulżą i pomogą przedsiębiorcom — przekonuje Krzysztof Kurkowski, nowy wiceprezes GUS.

Pod koniec ubiegłej dekady polska statystyka gospodarcza przeszła technologiczną rewolucję — w ciągu kilku lat przedsiębiorcy musieli w całości przejść z raportowania papierowego na elektroniczne. Od 2009 r. pół miliona firm cyklicznie informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS) o swojej kondycji. Teraz władze GUS szykują przedsiębiorcom drugą rewolucję. Zmiany powinny się spodobać szefom firm.

Zobacz więcej

Krzysztof Kurkowski, wiceprezes GUS

— Celem jest, by firmom było łatwiej realizować obowiązek sprawozdawczy, tzn. żeby formularze były prostsze i krótsze — tłumaczy Krzysztof Kurkowski, awansowany na początku miesiąca na stanowisko wiceprezesa GUS do spraw informatyzacji (urząd po latach wraca do tej funkcji).

Przedsiębiorcy od lat skarżą się, że w niektórych przypadkach muszą odpowiadać na te same pytania kilkakrotnie.

— Chcemy to wyeliminować. Jeśli firma „wyspowiadała się” już z danych przed jedną instytucją, nie będziemy pytać jej o to samo. Urzędy administracji będą wymieniać między sobą informacje ze swoich rejestrów. Specjalna platforma, która to umożliwi, jest już przygotowywana. Będzie integrować informacje z wielu systemów — mówi wiceprezes GUS.

Wprowadzona będzie też możliwość przekazywania sprawozdań przez jedną firmę w imieniu innych. — Chodzi przede wszystkim o to, by biura rachunkowe mogły wyręczać przedsiębiorcę z obowiązku sprawozdawczego — tłumaczy Krzysztof Kurkowski.

GUS idzie też za przykładem biznesu — wprowadza system „call center”.

Czytaj więcej w czwartkowym "Pulsie Biznesu".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Kowalczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu