EBC poniósł stopy o 75 pb zgodnie z oczekiwaniami

Tadeusz Stasiuk, MarketWatch
opublikowano: 2022-10-27 14:18

Podczas czwartkowego posiedzenia Europejski Bank Centralny poniósł stopy o 75 punktów bazowych, co okazało się zgodnie z oczekiwaniami rynku.

Posłuchaj
Speaker icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl
Subskrypcja
fot. Bloomberg

Oprocentowanie podstawowych operacji refinansujących oraz oprocentowanie kredytu lombardowego i depozytu w banku centralnym zostanie podniesione odpowiednio do 2,00 proc, 2,25 proc,. i 1,50 proc. i obowiązywać ma od 2 listopada 2022 roku.

Była to trzecia z rzędu podwyżka w tak dużej skali i ma na celu sprowadzenie inflacji do docelowego średniookresowego celu ona poziomie około 2 proc.

We wrześniu inflacja w strefie euro wyniosła 9,9 proc.

Do lipca stopy EBC przez osiem lat były ujemne.

Rada Prezesów oprze przyszłą ścieżkę stóp procentowych na zmieniających się perspektywach inflacji i gospodarki, stosując podejście oparte na kolejnych posiedzeniach.

Dodatkowo EBC postanowił dostosować stopy procentowe operacji kredytowych TLTRO III.

EBC obniżył kluczową dotację dla banków, ale nie wspomniał o planach rozpoczęcia likwidacji swoich obligacji po wykupieniu bilionów euro długu wyemitowanego przez rządy strefy euro od 2015 roku.

Obecnie rynki spodziewają się, że stopa depozytowa osiągnie 2 proc. w grudniu, a następnie osiągnie szczyt na poziomie około 3 proc. w 2023 r., chociaż nadmiernie niestabilna perspektywa sprawia, że ​​ta oś czasu jest podatna na zmiany.

Decyzja EBC doprowadziła do osłabienia euro. Kurs wspólnej waluty europejskiej spadał o 0,69 proc. wobec dolara do 1,0010. Rentowność 10-letnich niemieckich bundów rosła o 1 pb do 2,11 proc.