EBC zdołował polskie obligacje

Polskie obligacje skarbowe mocno tracą po odczytanej jako zbyt mało zdecydowana decyzji EBC o dalszym łagodzeniu polityki.

Rentowności obligacji 10-letnich skarbu państwa rosną w czwartek o 17,6 punktu bazowego, w ślad za wzrostem rentowności analogicznych papierów niemieckich. Po zakończonym dziś po południu posiedzeniu EBC prezes Mario Draghi poinformował o cięciu stopy depozytowej o 10 punktów bazowych oraz o przedłużeniu programu skupu obligacji do marca 2017 r. Wyprzedaż obligacji to efekt zawodu tych inwestorów, którzy oczekiwali mocniejszego posunięcia.

- Reakcja rynku wynika z faktu, że balon oczekiwań urósł zbyt mocno. Tuż przed decyzją oczekiwano cięcia stopy depozytowej o 15 punktów bazowych, zwiększenia skali programu o 10 miliardów euro miesięcznie i wydłużenia go o 6 miesięcy - komentował Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.

Spośród 44 ekonomistów ankietowanych wcześniej przez Bloomberga co trzeci oczekiwał głębszego cięcia stopy depozytowej, co wywarłoby presję na spadek rynkowych stóp procentowych. Według Przemysława Kwietnia duży wpływ na reakcję rynku miało to, że EBC nie zwiększył skali miesięcznych zakupów. Przed godziną 17.00 rentowność obligacji 10-letnich sięga 2,84 punktu bazowego i jest najwyższa od trzech tygodni.

- EBC wrócił do polityki pełnej samozadowolenia i ostrożności. Oczekiwania na zdecydowane działanie ze strony instytucji były głównym motorem wcześniejszego spadku rentowności polskich obligacji, więc perspektywy nie są dobre – napisali specjaliści mBanku na Twitterze.


Rentowności obligacji 10-letnich skarbu państwa. Rentowności poruszają się w odwrotnym kierunku niż ceny. Źródło: Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / EBC zdołował polskie obligacje