EBI pożyczy BOŚ ok. 350 mln zł

  • PAP
opublikowano: 28-10-2021, 13:52

Europejski Bank Inwestycyjny pożyczy Bankowi Ochrony Środowiska ok. 350 mln zł z przeznaczeniem dla małych i średnich przedsiębiorstw - poinformowały w czwartek we wspólnym komunikacie banki. Środki będą przeznaczone m.in. na projekty związane z efektywnością energetyczną budynków.

W informacji napisano, że dzięki pożyczce udzielonej przez Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) Bankowi Ochrony Środowiska SA (BOŚ) w wysokości 75 mln euro (około 350 mln zł) małe i średnie firmy (zatrudniające poniżej 250 pracowników), tzw. mid-caps (do 3 tys. pracowników), wspólnoty mieszkaniowe oraz podmioty sektora publicznego (w tym samorządy) będą mogły uzyskać więcej środków na wdrożenie rozwiązań przyjaznych środowisku.

Europejski Bank Inwestycyjny  (EBI)
(23.12.20202)
Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) (23.12.20202)

Zaznaczono, że co najmniej 50 proc. pożyczki z EBI będzie przeznaczone przez BOŚ na działania z zakresu ochrony klimatu, takie jak rozwój efektywności energetycznej w budynkach lub wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, w tym energii słonecznej.

Umowa - jak wskazano - została podpisana przez wiceprezes EBI, prof. Teresę Czerwińską oraz prezesa BOŚ, Wojciecha Hanna, podczas konferencji Impact '21 odbywającej się w Poznaniu.

„Cieszymy się, że możemy wspierać BOŚ w działaniach na rzecz rozwoju mniejszych podmiotów gospodarczych, przy jednoczesnym wprowadzaniu rozwiązań bardziej przyjaznych środowisku” – powiedziała cytowana w informacji wiceprezes EBI. Dodała, że efektywność energetyczna, a w szczególności dywersyfikacja źródeł energii są kluczowe dla firm, które w tym trudnym okresie po lockdownach chcą się rozwijać i chcą to robić w sposób odpowiedzialny i pro-klimatyczny.

Z kolei prezes BOŚ zaznaczył, że małe i średnie przedsiębiorstwa wytwarzając łącznie około 50 proc. polskiego PKB i zatrudniając prawie 7 mln osób, stanowią najważniejsze ogniwo naszej gospodarki. "W obliczu nadchodzących wielkimi krokami wyzwań związanych z transformacją energetyczną, będą potrzebowały odpowiedniego wsparcia w realizacji ambitnych celów klimatycznych, przy jednoczesnym zadbaniu o swoją konkurencyjność. Pożyczka udzielona BOŚ przez EIB pozwoli naszemu bankowi finansować inwestycje godzące te interesy. To przykład wzorcowego zielonego produktu finansowego przynoszącego korzyści wszystkim zainteresowanym stronom i środowisku naturalnemu” - powiedział prezes Hann.

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) jest instytucją Unii Europejskiej udzielającą kredytów długoterminowych, której udziałowcami są państwa członkowskie. Bank zapewnia długoterminowe wsparcie finansowe dla rzetelnie przygotowanych inwestycji, przyczyniając się w ten sposób do realizacji celów polityki unijnej. Bank finansuje projekty w obszarach infrastruktury, innowacji, środowiska oraz MŚP. W 2020 roku Grupa EBI przeznaczyła na finansowanie projektów w Polsce kwotę 5,2 mld euro.

Bank Ochrony Środowiska S.A. (BOŚ) jest obecny na rynku finansowym od 1991 roku. Specjalizuje się w finansowaniu przedsięwzięć z zakresu ochrony środowiska. Od początku swojej działalności BOŚ sfinansował inwestycje proekologiczne na łączną kwotę blisko 25 mld zł. Oferuje także bankowość detaliczną, korporacyjną, inwestycyjną oraz inne usługi finansowe. Jest spółką dominującą w Grupie Kapitałowej BOŚ S.A., do której należą spółki zależne: Dom Maklerski BOŚ S.A. i BOŚ Leasing - Eko Profit S.A. Od 1997 r. akcje BOŚ są notowane na rynku podstawowym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane