EBOiR stawia teraz na polską energetykę

opublikowano: 27-05-2013, 16:45

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju planuje zmianę swojej strategii na polskim rynku, informuje Reuters.

Chce zwiększyć swoje zaangażowanie w finansowanie energetycznych projektów kosztem sektora finansowego, by pomóc naszemu krajowi w zmniejszeniu uzależnienia od węgla.

fot. WST
fot. WST
None
None

Elektrownie węglowe dostarczają obecnie około 95 proc. energii w Polsce, choć od wielu lat podejmowane są próby rozwoju produkcji alternatywnych, w tym energetyki jądrowej, odnawialnej i gazu łupkowego.

Powstały w 1991 r. EBOiR około połowy z  700 mln EUR zainwestował w zeszłym roku w Polsce w sektor finansowy.

„W dużej mierze, 2013 r. będzie rokiem inwestycji w energetykę” – poinformowała Lucyna Stańczak, jedna z kierujących polskim oddziałem EBOiR. „Pracujemy nad kilkoma projektami związanymi z odnawialnymi źródłami energii i dystrybucją”.

Oprócz udzielanie kredytów, które mają pomóc koncernom Enea i Energa, poprawić ich sieci dystrybucji i wsparcia tzw inteligentnych sieci, bank ma także oko na projekty związane z gazem łupkowym.

"Gaz łupkowy jest jednym z priorytetów polityki energetycznej Polski i nie możemy ignorować tego faktu " - wyjaśnia Stańczak.

Dodała, że bank może także rozważyć zakup akcji Energi, kiedy państwo sprzeda w tym roku cześć swoich udziałów. Jest też gotów rozmawiać o zakupie udziałów w spółce Inwestycje Polskie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane