Ebury chce być jak globalny bank

opublikowano: 07-08-2019, 22:00

Do końca roku fintech chce mieć wśród klientów 2 tys. firm. Zamierza też wyręcząć banki w obsłudze wymiany walut i płatności zagranicznych.

Ebury to finansowy fintech założony 10 lat temu przez Hiszpanów, którzy pracowali w londyńskim City, zarejestrowany w Wielkiej Brytanii. W Polsce jest od 2015 r., a obecnie zatrudnia w Warszawie 60 osób. Firma ma ponad 1,7 tys. klientów i w porównaniu z 2017 r. realizuje miesięcznie 3,5 razy więcej transakcji, których wolumeny są czterokrotnie wyższe. Przez ostatnie dwa lata ponad 1500 transakcji przekroczyło kwotę 1 mln zł.

— Do końca roku chcemy zwiększyć liczbę klientów co najmniej do 2 tys. O ile dawniej obsługiwaliśmy głównie wymianę walut i zarządzanie ryzykiem kursowym, o tyle teraz szybko przybywa nam firm, dla których realizujemy paletę usług z zakresu bankowości transakcyjnej. Dla ponad stu polskich klientów otworzyliśmy np. konta walutowe w różnych krajach — mówi Jakub Makurat, dyrektor generalny Ebury Polska.

Firma jest w stanie zrobić to w przypadku ponad 60 walut. Dla jednego z polskich klientów Ebury otworzył konta w prawie 40. Dzięki temu polska spółka może fakturować klientów w lokalnej walucie, co oznacza, że podaje w niej także swoje ceny.

— Następuje demokratyzacja bankowości transakcyjnej. Kiedyś globalne banki — jak Deutsche, Citi i HSBC — planowały otwierać przedstawicielstwa w każdym kraju, żeby kompleksowo obsługiwać korporacje. My chcemy zaoferować to samo średnim i małym firmom, choć wśród naszych klientów w Polsce jest już kilkadziesiąt dużych korporacji i spółek giełdowych — mówi Jakub Makurat.

Ebury chce nie tylko konkurować z bankami, ale też współpracować. — W lipcu firma podpisała umowę na przejęcie od Unicaja Banco, siódmego pod względem aktywów banku Hiszpanii, obsługi wymiany walut, zabezpieczenia ryzyka i płatności zagranicznych dla 400 tys. klientów z sektora MSP. W Polsce też pracujemy nad rozwojem partnerstwa, prowadzimy wstępne rozmowy z bankami, które zamiast robić to samodzielnie, mogą te usługi outsourcować — mówi szef Ebury Polska. Klientów przybywa, więc i warszawskie biuro rośnie.

— Wykorzystujemy już całą wynajętą powierzchnię. Mamy możliwość jej podwojenia. Ponieważ pracownicy jeżdżą do klientów z całej Polski, rozważam otwarcie biura w Gdańsku i na południu kraju — w Krakowie lub Katowicach. Decyzja w tej sprawie zapadnie najwcześniej w przyszłym roku — mówi Jakub Makurat.

Do warszawskiego biura zaczynają przychodzić klienci z krajów bałtyckich, głównie Litwy i Łotwy, a także z Ukrainy. Podlega mu także 10-osobowe biuro w Czechach, które pracuje również dla klientów ze Słowacji. Ebury ma dziś na świecie 24 biura, już nie tylko w Europie, ale też USA, Kanadzie, Australii, Hongkongu i Dubaju, a wkrótce otworzy je także w Brazylii i Peru. Obsługuje na świecie 35 tys. małych i średnich firm oraz instytucji, przeprowadza miesięcznie transakcje warte 2 mld USD. W Europie Środkowej i Wschodniej największe jest biuro w Polsce, drugie pod względem liczby pracowników — w Rumunii. Wkrótce Ebury ruszy także w Bułgarii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane