EFI zainwestuje w kolejny fundusz

opublikowano: 28-11-2017, 22:00

Teraz umowa finansująca MOC, wcześniej Innovation Nest — Europejski Fundusz Inwestycyjny dostrzegł potencjał i już prowadzi rozmowy z następnym funduszem dla start-upów.

O powstaniu Market One Capital (MOC) utworzonego przez najbardziej rozpoznawanych przedstawicieli krajowego sektora venture capital i e-biznesu, w tym założycieli grupy Pracuj, DocPlannera, firmy Brainly czy pierwszego w Polsce e-kantoru, pisaliśmy jako pierwsi. Nowy fundusz na inwestycje w start- -upy wyda w sumie 150 mln zł. Połowę z tej puli pozyskał od Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego (EFI). Oficjalne podpisanie umowy odbyło się 28 listopada. Podpisy na dokumencie złożyli zarządzający MOC — Marcin Kurek (związany również z Protos VC) i Marcin Zabielski (Hedgehog Fund) oraz przedstawiciel EFI Patric Gresco.

Mają doświadczenie rynkowe i siłę przebicia. Teraz chcą udowodnić, że ich MOC, czyli nowy fundusz venture capital, jest w stanie z sukcesem zaistnieć w kraju i za granicą. Tworzy go grupa przedsiębiorców internetowych i inwestorów, m.in. Marcin Zabielski, Jakub Ślusarczyk, Marcin Kurek (partnerzy zarządzający nowego funduszu; na zdjęciu od lewej), Łukasz Olek (Internetowykantor), Mariusz Gralewski (DocPlanner), Tomasz Kraus (Brainly).
Zobacz więcej

W STRONĘ EUROPY:

Mają doświadczenie rynkowe i siłę przebicia. Teraz chcą udowodnić, że ich MOC, czyli nowy fundusz venture capital, jest w stanie z sukcesem zaistnieć w kraju i za granicą. Tworzy go grupa przedsiębiorców internetowych i inwestorów, m.in. Marcin Zabielski, Jakub Ślusarczyk, Marcin Kurek (partnerzy zarządzający nowego funduszu; na zdjęciu od lewej), Łukasz Olek (Internetowykantor), Mariusz Gralewski (DocPlanner), Tomasz Kraus (Brainly). Marek Wiśniewski

— Wydawanie pieniędzy jest łatwą sprawą, natomiast dawanie wsparcia operacyjnego przedsiębiorcom to sztuka. A to właśnie będą robić przedstawiciele funduszu MOC. Co więcej, oni przeszli drogę od bycia przedsiębiorcą po zarządzanie funduszem. Dlatego znają problemy nowo powstałych firm, wiedzą, co to znaczy stworzyć start-up — mówi Patric Gresko, dyrektor ds. vc w EFI.

— Z punktu widzenia start- -upów dużo ważniejsze od pieniędzy są wiedza i wsparcie naszego zespołu zarządzającego oraz przedsiębiorców, inwestorów business angels, z którymi współpracujemy — potwierdza Marcin Kurek.

Zdaniem Patrica Greski, krajowy rynek vc profesjonalizuje się i zaczyna powoli wchodzić w bardziej dojrzałą fazę. W ostatnim czasie na doświadczeniu zyskali również menedżerowie polskich funduszy venture capital — spółki z ich portfeli zyskują na wartości, co przekłada się na zysk inwestorów. Spodziewa się on, że Polska pod tym względem niebawem zacznie być również atrakcyjna dla zagranicznych inwestorów. Inwestycja EFI w MOC została zrealizowana w ramach programu InnovFin EFSI i jest już drugą tego typu inicjatywą w Polsce.

W maju 2017 r. finansowanieotrzymał krakowski fundusz Innovation Nest z Piotrem Wilamem na czele. Mówił on wówczas, że jako inwestor dostrzegł „technologiczną rewolucję, w której oprogramowanie dla biznesu przechodzi do chmury obliczeniowej”, i deklarował chęć inwestowania w start-upy, które taką ideę realizują. MOC stawia natomiast na rozwiązania SaaS i platformy łączące kupujących ze sprzedającymi (marketplace). Ale niebawem szansa na finansowanie rozwoju otworzy się również przed następną grupą młodych przedsiębiorców. Patric Gresko ujawnia, że EFI prowadzi due diligence kolejnej transakcji, która ma być sfinalizowana w naszym kraju w pierwszej połowie 2018 r.

— Polskie fundusze vc, które teraz badamy, będą inwestować w młode spółki technologiczne, w tym z sektora digital — ujawnia Patric Gresko. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik, Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / EFI zainwestuje w kolejny fundusz