Egipt i Nigeria kuszą Asseco SEE

opublikowano: 09-05-2019, 22:00

Firma IT z optymizmem patrzy na wyniki tego roku. Ma na oku kilka akwizycji, sama też jest obiektem zainteresowania inwestorów branżowych.

Asseco South Eastern Europe (Asseco SEE), miało bardzo udany pierwszy kwartał. Zarówno przychody, jak zysk wzrosły dwucyfrowo, a zwyżki miały miejsce w każdym segmencie. Na poprawę wyników nie wpłynęły żadne zdarzenia jednorazowe, a wpływ rezultatów konsolidowanego od lutego hiszpańskiego Necomplusa był w zasadzie nieistotny. Dobrą formę spółka ma potwierdzić w kolejnych kwartałach roku.

Asseco SEE, kierowane przez Piotra
Jeleńskiego, negocjuje akwizycje, które mogą wzmocnić obszar płatności.- Jesteśmy nastawieni na to, że większość tegorocznych
planów w tym zakresie zostanie zrealizowana – zapowiada prezes.
Zobacz więcej

Zakupy na celowniku:

Asseco SEE, kierowane przez Piotra Jeleńskiego, negocjuje akwizycje, które mogą wzmocnić obszar płatności.- Jesteśmy nastawieni na to, że większość tegorocznych planów w tym zakresie zostanie zrealizowana – zapowiada prezes. Fot. WM

— Jesteśmy pozytywnie nastawieni. Drugi kwartał nie będzie odstawał od pierwszego. Spodziewamy się też, że drugie półrocze będzie lepsze — mówi Piotr Jeleński, prezes Asseco SEE.

Ma podstawy do optymizmu. Portfel zamówień na 2019 r., bez uwzględnienia Necomplusa, jest o 11 proc. wyższy r/r i wynosi 111,4 mln EUR, a na drugi kwartał jest o 12 proc. wyższy niż przed rokiem. Największą dynamikę ma portfel zamówień w segmencie płatności, czyli biznesie wydzielonym do spółki przeznaczonej temu obszarowi — Payten. Na cały 2019 r. ma wartość 50 mln EUR, co oznacza 13 proc. wzrostu r/r. Na sam drugi kwartał zwyżka wynosi 21 proc. Piotr Jeleński, który pod koniec marca nabył pakiet kierowanej przez siebie spółki, planuje kolejne zakupy. W jego ocenie obecna wycena spółki nie oddaje jej wartości fundamentalnej i perspektyw wzrostu. Asseco SEE jest obecne łącznie w kilkunastu krajach, w tym na Bałkanach, w Turcji, krajach Ameryki Łacińskiej oraz Hiszpani, Portugalii i Andorze. Spółka rozważa mocniejsze zaistnienie na niektórych rynkach Afryki.

— Mamy już pierwszych klientów w Egipcie i Nigerii. Widzimy tam duży potencjał, szczególnie w Egipcie, gdzie jest mała konkurencja, ponad 100 mln ludzi i mamy tam dobrego partnera — mówi prezes.

Asseco SEE ma też apetyt na akwizycje, które co prawda odsuwają się lekko w czasie, niemniej są aktualne. Zaawansowane są prace nad przejęciem spółki działającej w Europie Środkowo-Wschodniej, która byłaby wzmocnieniem w obszarze płatności. Firma ta wypracowuje około 0,5 mln EUR zysku operacyjnego rocznie. Trwają prace nad przejęciem niewielkiej spółki w Turcji, specjalizującej się w technologiach mobilnych. Choć Asseco SEE jest ważną częścią grupy Asseco, to samo jest obiektem zainteresowań innych firm.

— Pojawiają się zapytania ze strony inwestorów branżowych, czy można nas kupić jako całość, czy poszczególne aktywa, np. Payten, ale nie prowadzimy w tej sprawie żadnych rozmów — informuje Piotr Jeleński.

a9c2adc0-8c30-11e9-b683-526af7764f64
Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu