EI może zainwestować w kolejną spółkę IT

Mariusz Zielke
opublikowano: 17-07-2002, 00:00

Enterprise Investors nie wyklucza kolejnej inwestycji w spółkę informatyczną. Obecnie fundusz rozpatruje dwa projekty z tej branży.

Enterprise Investors, największy działający w Polsce fundusz venture capital, może jeszcze w tym roku zainwestować w kolejną spółkę informatyczną. Do tej pory fundusz kupił udziały w 8 podmiotach z tej branży, przeznaczając na ten cel 37 mln USD (154 mln zł).

— Rozpatrujemy w tej chwili dwa projekty IT. Niewykluczone, że dokonamy inwestycji w jedną z tych spółek jeszcze w tym roku — mówi Zygmunt Grajkowski, partner w Enterprise Investors, odpowiedzialny za sektor technologiczny.

Zygmunt Grajkowski nie chce jednak ujawnić, jaka kwota inwestycji wchodzi w rachubę i w jakich sektorach usług informatycznych działają wspomniane firmy. Fundusz inwestuje w jeden projekt kwoty od 3 do 25 mln USD (12,5-104 mln zł), choć w czasie hossy internetowej zdarzały mu się akwizycje na mniejszą skalę (CCS i e-point).

— Przy większym zaangażowaniu kapitałowym fundusz venture capital może zarobić znacznie więcej na wyjściu z inwestycji niż w wypadku mniejszych spółek. Taka polityka inwestycyjna ułatwia też nadzór nad spółkami portfelowymi — tłumaczy Zygmunt Grajkowski.

Najbardziej spektakularną inwestycją EI w IT był Computerland, obecnie druga co do wielkości spółka z tego sektora w Polsce. Poza tym fundusz zainwestował m.in. w grupę Comp, AB, Tetę i CSS. Zygmunt Grajkowski nie przewiduje w najbliższym czasie wyjścia ze spółek IT.

— Jeżeli dostaniemy korzystną ofertę, nie wykluczamy takiego ruchu — zaznacza jednak partner w EI.

W maju 2002 r. Robert Manz, również partner w EI, zapowiadał, że w ciągu 2-3 lat fundusz może zainwestować 50 mln USD (208 mln zł) w telekomunikację, media i nowe technologie w Polsce. Nie wykluczył zainteresowania inwestycją w niezależnego teleoperatora stacjonarnego oraz odkupieniem Aster City od Elektrimu.

Obecnie inwestowane przez EI środki pochodzą z uruchomionego w 2000 r. nowego funduszu — Polish Enterprise Fund IV, który dysponuje 220 mln USD (917 mln zł). W momencie zamykania PEF IV EI zamierzał przeznaczyć około 80 proc. tych środków na inwestycje w Polsce. Około 60 mln USD (250 mln zł) miało trafić do spółek z branży informatycznej i internetowej. EI nie kupił jednak udziałów w żadnej firmie z tej branży. Na przeszkodzie stanęły zbyt wysokie oczekiwania cenowe właścicieli.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / EI może zainwestować w kolejną spółkę IT