EI zainwestował 105 mln zł w Globtel

Wiktor Krzyżanowski
07-08-2001, 00:00

EI zainwestował 105 mln zł w Globtel

Polish Enterprise Fund IV, fundusz typu private equity zarządzany przez Enterprise Investors zainwestował 25 mln USD (105 mln zł) w firmę Globtel, największego operatora sieci komórkowej GSM na Słowacji. Konsorcjum inwestorów finansowych utworzone przez AIG New Europe Fund i obejmujące m.in. Polish Enterprise Fund IV, podpisało umowę zakupu od rządu Słowacji 36 proc. akcji w spółce. Transakcja o wartości 180 mln USD (ponad 750 mln zł) obejmie nabycie istniejących akcji od pięciu podmiotów państwowych i jest uważana za jedną z największych inwestycji zagranicznych na Słowacji. Jest to zarazem największa jednorazowa inwestycja dokonana dotychczas przez fundusze typu private equity w Europie Środkowej i Wschodniej.

— Sektor telekomunikacyjny jest jednym z priorytetowych w polityce inwestycyjnej EI. Wraz z inwestycją w Globtel EI jest obecnie akcjonariuszem dwóch wielkich operatorów telefonii komórkowej w Europie Środkowej. Po tej inwestycji kwota zainwestowana przez nas w telekomunikację środkowo-europejską wzrośnie do 55 mln USD — powiedział Jacek Siwicki, partner zarządzający w Enterprise Investors.

Spółka Globtel powstała w 1996 roku. Obecnie jest to największy operator GSM na Słowacji. W pierwszym półroczu 2001 r. liczba abonentów Globtelu osiągnęła 906 tys., przychody ze sprzedaży 94 mln USD, a zysk przed odjęciem kosztów finansowych i amortyzacji (EBITDA) wyniósł 35 mln USD. Większościowym udziałowcem spółki jest Orange (spółka zależna France Telecom).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wiktor Krzyżanowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / EI zainwestował 105 mln zł w Globtel